| Catalin_Marian_1998 a întrebat:

Salut,
Ma puteti ajuta si pe mine cu domeniul dns, pornesc calculatorul, e conectat la internet dar nu pot intra pe nici un site. Daca dau sa vad ce problema are conexiunea la net imi da dns server error si pe google la fel.Nu stiu daca ajuta dar sunt la RDS conexiune prin router.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Seteaza urmatoarele servere DNS: 208.67.222.222, 208.67.220.220, 208.67.222.220 si 208.67.220.222 (nu neaparat toate patru, poate fi loc doar pentru doua sau trei).

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Am si eu internet de la Rds si n-am avut nicio problema cu acest lucru ori sa il schimb din routerul meu ori din pc.

2 Setarile DNS nu se fac de aicea colea primul rezultat acel dns sa fie sau dns public cum zici tu Google.

DNS iti face o conexiune de internet mai rapida cu un ping mai scazut dar in functie de la cine ai luat DNS si daca aceea viteza se simte sa iti inbunatateasca viteza nu sa o scada.

3 Ai facut reset la router ok.
Dar ca sa mearga si ai de la RDS fa urmatoarele setari.
-Intra in router=Wan=Internnet Connection (General).

Selectezi Tipul te Internet (Wan Connection Type: PPoE (Bifezi YES daca ai Enable UPnP).

-Wan IP Settings Atumatically? (Yes).
-Acount Settings.
-User Name:
-Password:
(Aicea completez datele de conectare pe care le ai in contractul de la RDS).
-Service Name (Las Gol).
-Connection Type: Continuous

Restu las default.
La DNS poti lasa Bifat pe Yes.
Connect To DNS Server Automatically?

Dupa ce ai salvat dureaza 2-5 minute si merge

| Catalin_Marian_1998 explică:

Am incercat o gramada de chesti si ip-uri cu si cele de la google daca nu gresesc 8.8.8.8/8.8.4.4 si tot nu merge...

| Catalin_Marian_1998 explică:

Nu pot face acest lucru, ip-ul pe care il am sa accesez setarile routerului imi da eroare dns

| Catalin_Marian_1998 explică:

Crezi ca va merge?

| cernicaalexandru a răspuns:

1) Iti schimbi windowsul sau il activezi printr-o aplicatia

| Trased a răspuns:

Incearca sa te uiti sub modem, trebuie sa ai o adresa, cu login is parola, te conectezi pe acel site cu loginul si parola, si rezolvi acolo, dar daca nu te pricepi, mai bine suna operatorul, dar tot acolo de va indrepta, ar trebui.