| Alex3892 a întrebat:

Mai demult aveam un card de memorie de 4 GB iar acum mi-am luat unul de 8.Pe cel de 4 am putut să-l conectez, dar pe acesta de 8 nu pot deoarece am uitat.

Întrebarea este :
Cum fac să-l conectez (am Huawei p9 lite)?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Îl scoți pe cel de 4 și îl bagi pe ăsta nou în locul lui.

| GPA a răspuns:

Iei un card reader, introduci cardul microSD în card reader, apoi în laptop sau în PC în portul cititor de carduri mSD.

După ce-ți apare cardul în Local drives, click dreapta pe card -> format -> Fat32 (debifezi quick format) și-l formatezi.
După aceea îl bagi în telefon în locul cardului de 4gb.
Slotul SIM și MicroSD sunt securizate printr-un buton care trebuie deblocat cu un vârf de ac/vârf ascuțit. Pe margini o să observi o găurică sau două. Una dintre ele adăpostește slotul de card mSD. După ce ai scos slotul, introduci noul card, apoi introduci slotul la loc.

P.s: Când schimbi cardurile SD, oprește telefonul (Power off)
De acolo folosești acel "Wizard", îți apare o fereastră la deschiderea sistemului (Android) și-ți va cere să-l formatezi din nou, să-l redenumești.