| razvan101 a întrebat:

Maine ma duc sa cumpar un Iphone 3GS de la un amic, dar nu ma pricep asa bine la iphone-uri.
Imi puteti spune ce sa verific(si cum) la el ca sa nu iau teapa?
Va rog, Funda!

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Cea mai importanta chestie e sa nu se desfaca capacul din spate normal ca la alte telefoane si implicit sa nu aiba doua locasuri pentru sim. nici un iphone nu este dual sim.

2 răspunsuri:
| radu75 a răspuns:

Cum ai luat telefonul in mana apesi pe *
-la fake-uri steluta are 5 colturi
-la telurile originale ii cu 6 colturi

| CannbalCorpse a răspuns:

Greutatea. Telefonul original este mult mai greu decat cel fake.
ce scrie pe carcasa,
-unde este facut, de exemplu "iPhone Designed by Apple in California. Assembled in China" este unul original, chiar daca este facut in China, pentru ca in China(in Shenzhen mai exact) se afla acele aparate, tehnologii care pot creea acele circuite si acolo se asambleaza.
meniul se misca mai incet decat la cel original.
un iPhone este adevarat daca suporta aplicatiile iTunes, atunci poti sa zici ca este un iphone adevarat. Cele contra facute, nu au acel soft(sistem de operare) care sa permita rularea aplicatiilor iTunes.

Sper ca te.am putut ajuta.