| razvan101 a întrebat:

Maine ma duc sa cumpar un Iphone 3GS de la un amic, dar nu ma pricep asa bine la iphone-uri.

Imi puteti spune ce sa verific(si cum) la el ca sa nu iau teapa sau ce sa verific sa vad daca nu functioneaza greu.

Va rog,

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Nu te lua dupa cei care scriu pe aici ca nu stiu ce spun.toate iphoanele au baterie made in china si la toate piesele lor asa scrie pe ele made in china. unde sint eu toate telefoanele iphone acolo sint facute in china si asa scrie pe ele.nu am intilnit nici un iphone sa sceie made in ce spun cei de pe aici Ungaria sau Germania. daca scrie made in Germania poate ca nu este iphone.eu nu am auzit ca nemti sa faca iphone.singurii care fabrica iphone sint chinezii.bine compania este americana dar telefoanele si restul le fac in china si asa sceie pe ele made in china.si ca sa te asigur uite eu aici locuiesc in america.si am desfacut zeci de iphones.iar la iphone 3g sau 3gs nu ai ce capac s a scoti din spate cum spunea cineva aici. vorbeste in necunostinta de cauza. poate voia sa zica la iphone 4 sau 4s sau 5 ca are capac la spate.cum verifici daca nu iei teapa? simplu.conectezi telefonul la calculator si la itunes. daca itune nu-l vede atunci nu este de la apple.si cu asta stii sigur ce cumperi. apoi suportu ala ce tine simu cartela vezi ca pe ea trebuie sa scrie foarte mic IMEI-ul.te uiti cu o lupa sau daca poti vedea si asa si o sa vezi ca scrie imei. daca nu scrie nimic naspa. apoi imeiul de pe acel sertar trebuie sa corespunda cu IMEI-ul din telefon.mergi la seting-general-about-derulezi in jos si ai undeva IMEI.ei ala trebuie sa fie acelasi ca si pe sertarul ala ce tine simul.bione ca daca a schimbat acel sertaras se poate sau sa fi schimbat carcasa.dar asa stii si daca a umblat in el.bateria ce sa zic ar trebuie sa tina normal ca e 3gs si mai merge. butoneazal si tu vezi cum reactioneaza daca raspunde la comenzi.in rest sa nu aibe ceva spart ecran si alte chestii.vezi ca daca este blocat pe o anumita companie si tu folosesti altceva adica o alta companie trebuie sa il deblochezi.verifici si butoanele sa functioneze.vezi volumul daca merge. butonul de mute si home buton si power buton. aprindel stinge-l chestii de genul asta.pt power buton adica ala din cap tinel apasat pina apare sus pe ecran sa tragi de sageata sa turn off. daca merge atunci e ok.ala de mute si de volum cred stii.home button e ala de jos de pe fata telefonului.intri in telefon apoi iesi cu butonul ala vezi merge nu etc.dar ca sa vezi daca este iphone de la Apple fa asa cum am zis conecteazal la itune.si daca itune il vede atunci stii sigur ca ala e iphone original.nu te lua ca e facut in china ca acolo sint facute toate.dar tu crede pe cine vrei.iar aplicatii nu e asa cum spun unia ca are multe aplicatii. iphone nu are multe aplicatii deloc.are doar o pagina atit. poate si alte 2-3 pe pagina urmatoare.de ce? pentru ca aplicatiile de la Apple se vind si apoi la un telefon nou Apple nu pune aplicatii.ai doar ce are telefonul nevoie. daca tipul asta de unde cumperi a resetata telefonul trebuie sa ai o pagina cu iconite cam atit nu mai mult.sertaru ala unde pui cartela e sus in capul telefonului si folosesti un ac o agrafa sa o scoti afara.are o gaura acolo bagi agrafa si apesi si iese sertarul ala.dar o sa iti arate tipul de la care cumperi.bateria nu ai ce verifica sa o scoti ca nu ai cum decit daca demontezi telefonul ceeea ce tu nu poti face.fa cu itune si atunci sigur este original.bafta

7 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Verifica daca cand il deblochezi are fluiditate meniul, daca este original ar trebui sa aiba in el App Store, uitate pe carcasa din spate in partea de jos sa scrie modelul si unde este fabricat (scrie fabricat in California). Cartela sim se baga prin partea superioara, langa butonul de oprire / pornire sau blocare/deblocare a telefonului.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

E bun daca il iei sub 150 de lei

| obsercvayr a răspuns:

In primul rand se verifica Bateria.
Dai carcasa jos din spate, scoti bateria si te uiti ce scrie pe ea, Daca scrie Made in China, este Chinezesc si nu este bun, Daca scrie Made in Germania, Ungaria sunt originale!
In al 2-lea rand verifici butoanele, eu am patit sa cumpar telefon si sa nu mearga butoanele...la tastatura. happy
Verifica Aplicatile, in caz Iphone toate modele au foarte multe aplicatii.
Verifica ecranul cu degetul, sa nu mearga greu. Ma intelegi.
Sper ca ti-am fost de folos, pe viitor vei intelege mai bine, Funda?

| vrelian a răspuns (pentru obsercvayr):

Asa stii tu ca iphone 3gs are capac la spate ce il poti da jos? atunci sigur ai altceva si nu iphone.cred ca confunzi iphonale 3 cu 4.4 da are capac la spate dar nu si 3.deci nu prea ai ce da jos sa verifici. apoi eu stiu ca toate iphonele sint fabricate in china. daca tu stii altceva atunci e bine dai inainte. apoi aplicatii Apple nu are aplicatii deloc multe.ba are chiar putine.asta daca nu pui tu daca nu downlodezi, dar telefonul cind vine nou are doar o pagina de iconite si nici o aplicatie. daca tu scoti bateria de la iphone 3 atunci este geniu.sa scoti bateria de la 3gs trebuie sa demontezi tot dar absolut tot telefonul si ultima este bateria.asa ca nu mai da sfaturi daca nu stii exact cum este un lucru.numai bine

| vrelian a răspuns (pentru obsercvayr):

Asa stii tu ca iphone 3gs are capac la spate ce il poti da jos? atunci sigur ai altceva si nu iphone.cred ca confunzi iphonale 3 cu 4.4 da are capac la spate dar nu si 3.deci nu prea ai ce da jos sa verifici. apoi eu stiu ca toate iphonele sint fabricate in china. daca tu stii altceva atunci e bine dai inainte. apoi aplicatii Apple nu are aplicatii deloc multe.ba are chiar putine.asta daca nu pui tu daca nu downlodezi, dar telefonul cind vine nou are doar o pagina de iconite si nici o aplicatie. daca tu scoti bateria de la iphone 3 atunci este geniu.sa scoti bateria de la 3gs trebuie sa demontezi tot dar absolut tot telefonul si ultima este bateria.asa ca nu mai da sfaturi daca nu stii exact cum este un lucru.numai bine

| Serbip a răspuns:

Vezi cat de bine merge Touchul, verifica bateria si vezi daca scrie Made In China daca scrie nu e bun

| vrelian a răspuns (pentru Serbip):

Asa si cum verifici bateria daca nu te superi? e iphone 3gs da? pai explica-i omului cum verifici bateria nu doar spui verifica bateria.si daca scrie made in china ce? eu asa stiu ca toate se fgac in china ca urmare pe toate iphoanele asa scrie made in china si nu made in Germania sau Ungaria. poate pe alea care scrie Ungaria sau Germania nu sint originale. iphone se conecteaza la itune si atunci vezi sigur daca e de la Apple sau nu.simplu si nu trebuie sa verifici nimic. poate doar touchscreenul; si butoanele sa mearga.in rest numai bine