| StefanE2019 a întrebat:

Salut! Merită să-ți iei un DSLR (in cazul meu d3500/d5300) pentru a îl folosi doar cu un obiectiv, anume cel de 18-55mm?
Întreb deoarece am avut o discuție cu cineva, care mi-a spus că nu merită să îți iei un DSLR pentru a îl folosi doar cu un singur obiectiv, că cel mai bine îți iei un compact.
Voi ce ați spune? Eu aș vrea să folosesc un Nikon D3500/D5300 pentru fotografie de ocazie și produs, pe lângă viitorul meu job de bază.
Merită?

16 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Așa cum s-a spus deja, ai nevoie de un obiectiv ceva mai bun decât cel stock de 18-55; măcar cel de 18-105 (parcă, nu-l am acum lângă mine).
Iar apropo de zoom optic - se calculează simplu: raportul între focala minimă și cea maximă. Adică 3x în cazul obiectivului sus-pomenit.
Ai putea să începi cu echipament SH (de la F64, unde e atent verificat înaintea vânzării), eu de aici am luat câteva body-uri ok și obiective la fel de bune.
Pentru ce spui tu că ai vrea să faci, cred că ai avea nevoie de obiectivul de 18-105 și de unul 50 cu f:1, 8 (cel mai ieftin din gama celor cu luminozitate destul de mare).

| NLS a răspuns:

Si eu am momentan un singur obiectiv la 70D ul meu, insa nu cel de kit, fiindca am cumparat intentionat doar corpul, si obiectiv mi-am luat separat, cu deschidere mai mare a diafragmei, caci am vrut sa obtin cadre faine si seara, in conditii de lumina scazuta.
Cele de kit sunt slabe, spre foarte slabe, depinde exact ce pretentii ai, ce vrei sa tragi.
Sunt ok, dar doar ziua, in conditii de lumina suficienta, optima, etc.
Iar cel luat de mine, nu doar ca are f/2.8 (deschidere mare a diafragmei) insa se si pastreaza aceasta valoare atunci cand il deschid la maxim (la 55mm distanta focala ), spre deosebire de marea majoritate, pentru care f-stop-ul f/2.8 se regaseste doar pe partea de ultra-wide (17mm).
Daca nu ai pretentii foarte mari, si pozele sunt pentru albumul personal, merge perfect obiectivul de kit, eventual te vei chinui mai mult cu el, sa prinzi cat mai multa lumina (folosesti modul manualz si cresti putin ISOul, si folosesti timpi mai lungi de expunere (NU foarte lungi, si nici ISO mai mare de 800).
Avantajul unui DSLR ranane senzorul mai mare, de aceea e oricand peste o compacta sau un bridge. (exista si bridge uri premium, cu senzor mare, dar sunt pentru fite, nu merita investitia, decat daca ai bani de aruncat)

| StefanE2019 explică (pentru NLS):

Eu pentru inceput nu doresc să mă întind peste 3000 lei, cel mai probabil după ce câștig experiență și destule resurse materiale o să achiziționez ceva mai bun și mai scump.
De aceea doresc sa va întreb, ce cameră ați recomanda sub 3000 lei, care să facă poze destul de bune pentru nunți, arhitectura, vehicule, portret?
Practic, pentru poze de zi cu zi și evenimente.

| NLS a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu cunosc preturile din Romania, eventual sa caut deseara, iar cu cele din Germania nu are rost sa compar.
Ideea e ca trebuie sa te axezi pentru inceput doar pe ceva, si da, daca vrei si nunti si portrete, e nevoie de un obiectiv dedicat pentru acestea, de preferinta fix, cu diafragma mai mare.
Poate si ce am eu e putin, f/1.8 ar fi mult mai potrivit pentru nunti, botezuri, portrete, etc.
Pentru portrete ai nevoie distanta focala de 50mm sau mai mult (70mm e la fel de ok), si in acelasi timp, cum spuneam, de diafragma mai mare decat a acelui obiectiv de kit (f/2. 8.f/1.8).
Iar pentru peisaje, arhitectura... In functie de marimea obiectivului si distanta dintre aparat si obiectiv, e bine sa te poti baza pe un obiectiv zdravan cu zoom, de la 17 la 55. , cu diafragma mare, ca sa fii asigurat cand soarele e mai zgarcit.
Intr-o piata, la ora 21 vara, daca vrei sa prinzi un obiectiv, sa zicem ca poti folosi blitzul, chiar si unul extern, si bruma de lumina artificiala ce se mai gaseste pe acolo; insa dupa aceasta ora, de regula singurul ajutor real il ofera (si) o diafragma mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vezi ca ai nevoie de mai multe. Sau de un obiectiv foarte bun

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Cum ar fi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu cunosc pentru acest model. Eu ma iau dupa review-uri pe Youtube, vezi poate gasesti

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Legat de accesorii știu. lumini, trepied, microfon in cazul in care vreau sa folosesc și un compact pentru a filma la evenimente, pe lângă DSLR. Mă gândesc că folosirea unui compact pentru a și filma ar ajuta și ar crește prețul oferit de client.
Respectivul compact ar fi un Nikon B500, dar nu îmi fac mari planuri cu el deoarece e al tatălui meu și nu as vrea să îi folosesc lucrurile de valoare, chiar dacă îl are de 4 ani și făcut vreo 100-200 poze cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Ti-as recomanda un wide angle si poti ramane la acel B500 pentru 1-2 ani, dar daca ajungi profi atunci trebuie un dslr calumea
https://www.amazon.com/Nikon-COOLPIX-B500-Lens-Adapter/dp/B079HRRVVK

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o cameră DSLR cu care am folosit in proportie de 90% un singur obiectiv. Un 50mm 1.4. Nu mi se pare deloc o risipă, dacă obiectivul tău e bun pentru ce faci tu. Al meu e bun pe portrete și are un bokeh frumos, iar eu am fost foarte mulțumit de el. Cu obiectivul acela vei avea ceva zoom, dar nu cine știe ce bokeh(nu ai menționat diafragma).

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Distanța focală este de 18-55mm, diafragma f/3.5 - f/5.6 și zoom optic, din câte văd pe eMag scrie că este 8x.
Ar fi decent acest obiectiv pentru utilizare de zi cu zi (poze arhitecturale, vehicule, natură etc) dar și portret sau nunți?

| NLS a răspuns (pentru StefanE2019):

Pentru uz personal, da.
Pentru portrete - client, si nunti, nu.
Pentru potrete nu poti folosi 18mm, trebuie sa mergi spre maximul 55mm, unde ai doar diafragma f/5.6, in traducere- nici lumina suficienta, daca afara nu e o zi insorita de iunie-august, fara nori... Si nici bokeh n-o sa ai, din acelasi motiv-diafragma mica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Din păcate nu prea este bun, mai ales pentru portrete. Caută ceva cu o diafragma mai mică, în jurul la f2, dacă vrei portrete bune. Pentru arhitectura e ok, având zoom și fiind destul de wide.

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Și, ați recomanda sa iau acest D3500 sau alt aparat (in aceeași zonă de preț)?

| StefanE2019 explică:

Deci să înțeleg că cel de 18-55 e complet inutil

| StefanE2019 explică:

Update: în octombrie 2021 mi-am luat un Nikon D3200 cu kit 18-55mm, este cu totul nextlevel fata de smartphone, chiar daca e cu 7 ani mai vechi decât telefonul.
A meritat 100%>