| anonim_4396 a întrebat:

Salut mi-am achizitionat de crind un lapto Asus X552 -sx009d. MAI Exacte de o saptamana. Prima saptamana temperaturile nu se ridicau mai mult de 40. Acum insa dupa 24 ore petrecute in Battlefield 4 se infierbinta pina la 60 grade doar ascultind muzica. Ce s-a intimplat?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta se întâmplă când folosești laptop-ul în alte scopri decât pentru cel ce a fost creat(cret pentru orice în afară de gamming)
Remediu.
Du-l la curățat de praf și la schimbat pasta termoconductoare ce pe CPU, DAR nu înainte de a verifica în taskManager ce proces/aplicație ține procesorul încărcat.
Succes

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru Valeriu12345):

Atunci de ce nu îi răspunzi, în loc să te bagi în seamă.

| shannygelu a răspuns:

Am stat cu laptopul la 104 grade apoi s-a inchis deci 60 e temperatura rezonabila iar cred ca e infulentata de temeratura mediului in care il ti

Răspuns utilizator avertizat
| alinaalin955 a răspuns:

Are dreptate lupudepenet, laptop-urile nu sunt pentru jocuri, indiferent de componentele pe care le au.Se incalzesc foarte mult.
Componentele unui laptop nu sunt la fel de puternice ca ale unui sistem desktop.Un I5 al unui laptop nu se poate compara cu un I5 de la un sistem desktop.La fel placile video, doar daca te uiti la ele iti dai seama.Cum ar putea o placuta de la laptop sa se puna cu asa ceva?
http://www.pureoverclock.com/......60oc_5.jpg
Daca am inteles bine, ai jucat Battlefied 4 continuu 24 de ore?

| DeyCj a răspuns (pentru alinaalin955):

Lasă-l sa se joace pe laptop că abia îl aștept cu el în service ca să îi iau 100-200 de lei pe reparație.Io chiar „mă bucur" când văd oameni de-aștia, mai ales că mânc o zamă bună de pe ei(da știu că am fost rău, dar cei la el o merită pe deplin)
:-)) whistling

| gmbod1 a răspuns:

Pai in primul rand nu prea este facut pentru jocuri asa incontinuu ia-ti un cooler intra in bios si vezi la ventilator dai viteza mai mare si daca iti cumperi un cooler lasa-l inchis cu coolerul pornit cam o ora si dai drumu

Răspuns utilizator avertizat
| gmbod1 a răspuns (pentru Valeriu12345):

Mha ca greu este sa intri in bios>power management sau ceva cu temperature si gasesti acolo fan speed...

| DeyCj a răspuns (pentru Valeriu12345):

După cum m-ai abordat se pare că te pricepi mai bine ca mine la calculatoare, dar adevăru iese la iveală... whistling
Intră în BIOS și de la SMART fan control, acolo e setarea "magică", dar și cu asta tot o sa ajungi cu Asus-u tău în service după un an jumate de gamming că nu e creat pentru asta, nici de îl folosești în frigider, deși sistemul de operare instalat poate face asta.Numa hardware-ul nu.Chestii comerciale, că să vi le bage pe gât, și uite ca dă și roade și de muncă nouă ce vi le reparăm.
Succes