| AnonAnoAnon a întrebat:

Salut, mi-am achizitionat un laptop Asus modelul x555DG am driverele originale dar scrie pe CD doar pentru win 8.1, as dori sa imi dea cineva un link de unde le pot lua dar pentru win 10, deoarece cele de pe cd nu merg pe win 10 imi da eroare

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Click dreapta pe desktop in zona libera, Display settings, mai jos Advanced display settings, apoi Display adapter properties si trebuie sa se vada numele adaptorului grafic, Dedicated Video Memory si daca corespund cu ce trebuie sa fie, driverul e instalat.

La fel, click dreapta pe iconita Windows din stanga jos, run, se scrie dxdiag in casuta Open, se da ok, iar in tabul Display la fel trebuie sa arate in stanga caracteristicile placii video, iar mai jos trebuie sa scrie
DirectX Features
DirectDraw Acceleration: Enabled
Direct3D Acceleration: Enabled
AGP Texture Acceleration: Enabled

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate sunt bune driverele de aici http://www.asus.com/Notebooks/X555DG/HelpDesk_Download/ daca se alege ca sistem de operare windows 10 pe 64 biti. Nu vad prea multe drivere. Ori nu sunt facute inca, ori le are windows-ul 10 in el sau poate le descarca singur.

| AnonAnoAnon explică (pentru halogen001):

Si pana la urma de aici nu e nici unul de la placa video, daca le are win in el, cum imi dau seama?

| halogen001 a răspuns (pentru AnonAnoAnon):

Daca windows-ul are in el, driverele pentru placa video, ar trebui sa se vada ruland dxdiag sau la proprietati sa apara activat 3D.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca pe site nu sunt driverele care trebuie si Windows-ul 10 nu merge bine, e mai bine de folosit Windows 8.1 pana mai apar drivere pe site.

| AnonAnoAnon explică (pentru halogen001):

Sunt instalate, mersi mult!

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Click dreapta pe desktop in zona libera, Display settings, mai jos Advanced display settings, apoi Display adapter properties si trebuie sa se vada numele adaptorului grafic, Dedicated Video Memory si daca corespund cu ce trebuie sa fie, driverul e instalat.

La fel, click dreapta pe iconita Windows din stanga jos, run, se scrie dxdiag in casuta Open, se da ok, iar in tabul Display la fel trebuie sa arate in stanga caracteristicile placii video, iar mai jos trebuie sa scrie
DirectX Features
DirectDraw Acceleration: Enabled
Direct3D Acceleration: Enabled
AGP Texture Acceleration: Enabled