| xXGaBiXx a întrebat:

Salut,
Mi-am cumpărat astăzi un Gigabyte GTX 650 în locul unui GT630, dar nu-mi afișează nimic. Am pus cablul monitorului pe vga-ul placii de baza, a mers, iar cand am intrat in device manager nici macar nu mi-a detectat placa video.
Am facut un research si am ajuns la mai multe întrebări:
Placa de baza are slot PCIe Express 1.0 x16 dar placa video e PCIe Express 2.0, e posibil sa nu fie compatibila?
Am mai vazut pe un site că s-ar putea sa mai am nevoie de un cablu separat de alimentare pentru placa, dar totusi placii ii porneste coolerul, nu pare sa fie oprita.

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Daca nu ii pui alimentarea nu are boss cum sa mearga.

| Ssssmokin a răspuns:

Nu conteaza PCIe Express, se potriveste indiferent daca este 1.0, 2.0 sau 3.0 insa s-ar putea sa fie sursa de vina. Aceasta placa are nevoie de minim 400w si o alimentare separata.

| xXGaBiXx explică (pentru Ssssmokin):

Am o sursă de 500w dar tocmai ce am observat pe placa video un conector cu 6 pini. Sper să funcționeze după ce cumpar un adaptor.

| Adrian926a a răspuns:

Pai placa are nevoie de alimentare separata, ai nevoie de sursa de 600w, pci express nu conteaza

| HLucian a răspuns:

Salut,diferentele de pci express nu conteaza, cred ca e de vina sursa. Uita-te cat are sursa ta si vezi daca are si ceva certificari. Ca poate sa aiba si 800w...in realitate doar 400 reali. Bafta.