| And4eisis77 a întrebat:

Salut.Mi am cumparat un calculqtor acum o saptamana.L am deschid,totul ok,mi am bagat cs go, minecraft, apex legends. Dupa 2-3 zile a ibceput sa-mi fac urat.Sa imi apara dungi pe ecran,robmburi, lini(verzi roz rosi), iar qpoi mi se inchidea monitorul si tastatura.Acum cand vreau sa l aprind,el se aprinde arata acele dungi, se bloachraza si nu mai apare nimic nici pe monitor, nici tastatura nu merge.Este calculator nou.Are rx 570 8gb+inca 8 gb si un procesor Amd ryzen 5.Am uitat placa de baza.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

99.99% ca e memoria placii video
exista o zona de memorie in care daca scrii ceva apare direct pe ecran, iar daca e defecta, pe ecran apar numai balarii

deci, DACA e nou, atunci cu el la garantie!
daca e la mana a doua, atunci trebuie sa schimbi placa video
eventual daca are placa video pe placa de baza (integrata) incearca sa scoti placa video din PCIe si sa vezi daca merge cu aia integrata (asa stii SIGUR ca placa video e devina)

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai luat calculatorul nou, atunci este in garantie.
Du-l inapoi la vanzator pentru reparat, fiindca se pare ca are placa video defecta.
Sa nu uiti sa duci cu tine si bonul de casa /chitanta cu care ai achitat contravaloarea calculatorului, precum si certificatul de garantie!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Defectiunile de software nu sunt acoperite de garantie.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

"apara dungi pe ecran, robmburi, lini(verzi roz rosi)"
Este simptoma evidenta a placii video, nu de software!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Poate, nu neg. Dar poate a instalat un driver nepotrivit si in acest caz e bun de plata reparatiilor inutile.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

"Acum cand vreau sa l aprind, el se aprinde arata acele dungi"
Deci, chiar inainte sa intre in SO.

Am uitat sa spun ca, SI MONITORUL poate face asemenea defect, DAR in acel caz tastatura ramane functionala (Led-urile se aprind /se sting la actionarea tastelor Lock).
Totusi, ar trebui verificat sistemul si cu un alt monitor, daca face acelasi simptome.

| sayWhaaat a răspuns:

Du-l la un centru IT, e cel mai sigur si rapid.

| uperpenta a răspuns:

Mi-l dai mie? Ti-l repar si ti-l dau inapoi prin posta