| vlady434 a întrebat:

Mi-am facut de curand PC-ul si mi-am pus procesor AMD A10-Series A10-5800K 3.8 Ghz. Am observat ca merge cam tare in jocuri, si cred ca se incalzeste, si nu-si face bine racirea. Am inteles c-ar putea fi de la cooler, si mi-a fost recomandat un cooler Noctua NH-D14. Mi se pare prea mult pentru un simplu cooler, si ma gandeam daca stiti voi o versiune mai ieftina si poate la fel de buna?
P.S.:Astept raspunsuri serioase, si cu informatii actualizare.

15 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ce temperatura are procesadorul cand joci?

| vlady434 explică (pentru gelu1970):

Nu stiu. Unde sa ma uit?

| gelu1970 a răspuns (pentru vlady434):

Instaleaza speccy. e gratuit. iti da toata informatia. desigur, ai pus pasta termica atunci cand ai montat cooler?

| vlady434 explică (pentru gelu1970):

Nu stiu de nicio pasta. Nu le-am montat eu mi-au fost montate la service.

| gelu1970 a răspuns (pentru vlady434):

Se presupune ca cei de la service au pus pasta termica... sa fim pozitivi.

| vlady434 explică (pentru vlady434):

Cred ca au pus, sunt un service bun. Dar nu as putea sa-mi pun un cooler mai mic alaturi de celalalt? Sau este mai bine sa-l schimb?

| vlady434 explică (pentru gelu1970):

Am instalat programul acela Speecy. Si am vazut si temperatura. Cam cat este, valoarea normala?

| gelu1970 a răspuns (pentru vlady434):

A8 ajunge la 74 grade A10 ar trebui cam tot pe acolo, insa cand joci e posibil sa treca putin peste 74. cate grade ai in timp cand joci? insa trebuie sa stii ca senzorulde caldura atunci cand detecteaza o temperatura foarte mare iti opreste calculatorul. totusi cat e la tine? temperatura?

| vlady434 explică (pentru gelu1970):

In Fifa 2013, care nu cere prea mult, are 80 si cateodata urca si la 90+. Iti dai seama intr-un joc mai puternic. Cred ca pana la urma va trebui sa schimb cooler-ul sau sa mai pun unul.

| gelu1970 a răspuns (pentru vlady434):

Vezi totusi daca au pus pasta termica si daca are calitati termoconductoare bune. mai e problema urmatoare. pasta termica utilizata fara stiinta are efectele inverse. daca pui gramada nu imbunatateste racirea. si crede-ma...sunt destui care nu stiu sa o aplice in cantitatea optima. apoi coolerul, e bine fixat? cum nu e bine fixat pe procesor nu preia caldura. partea rea e ca la problema ce o ai o sa apelezi probabil la acelasi atelier. oricum ei au montat pc ei sa-l remedieze in cazul ca sunt seriosi.

| vlady434 explică (pentru gelu1970):

Piesele au garantie, deci o fac pe riscul lor. Am auzit ca este un cooler "deepcool cpu cooler x200", despre care am auzit pareri bune, si ca este silentios. Tu ce crezi?

| gelu1970 a răspuns (pentru vlady434):

Buna. eu am unul asemanator intr.-unul din calculatoare cu un AMD Phenom XII 6 si te asigur ca un trece de 45 de grade. asta da...eu un sunt jucator, dar o sa incerc sa pun un joc sa vad cat urca. in cazul tau un e ceva nou. procesorul ce il ai da aceste problema de temperatura uneori, insa ar fi bine ca cei ce au montat unitatea sa o revizeze. ce un inteleg e de ce un se stinge calculatorul cand atinge temperatura de 90 de grade sau mai mult. Senzorul de caldura ar trebui sa dea aceasta comanda pentru a evita arderea procesorului.

| vlady434 explică (pentru gelu1970):

Descarca Assassin's creed Brotherhood sau 3, si vezi cat de mult urca temperatura. La mine merge foarte tare in jocurile astea, si le opresc de fiecare data, pentru ca mi-e frica sa nu se arda. Din cate am auzit, procesoarele AMD si Intel, acestea noi, au coolere mici si de frecvente mici, si de aceea nu pot sa faca racirea bine.

| RoberT1993 a răspuns:

Sa mai pui un coler mai mic (ca nu e asa scump)

| vlady434 explică (pentru RoberT1993):

Poti sa-mi faci o recomandare?