| SonicAndrei a întrebat:

Cooler pe aer Noctua NH-D15 vs cooler pe lichid Corsair Hydro Series H115i Extreme Performance.
În ciuda faptului că H115i pare clar mai performant, majoritatea testelor găsite de mine pe internet arată faptul că răcirea pe aer a lui NH-D15 este superioară răcirii pe lichid a lui H115i. Ce ați recomanda?

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Sigur Noctua, fara apa in pc, mai devreme sau mai tarziu ceva cedeaza (pompa sau o imbinare la furtune) si o sa ai probleme grave. Corsair pe apa arata bine si raceste la fel, dar Noctua este net mai fiabil si in acelasi timp face fata la un overclocking decent.

| SonicAndrei explică (pentru Ironwin):

Salut. Doresc să te mai întreb ceva:
1) Dacă nu am de gând să fac overclock la procesor, doar să ruleze la temperaturi scăzute în Full Load timp de mai multe ore, atunci am nevoie de un cooler ca Noctua NH-D15? Adică n-ar fi cam aceleaşi rezultate şi cu un Scythe FUMA de exemplu?
2) Un cooler de 1, 3 kg nu va afecta negativ placa de bază în cazul în care transport calculatorul de mai multe ori pe an?

| Ironwin a răspuns (pentru SonicAndrei):

1- daca folosesti coolerul stock o sa faca fata in full load fara overclocking sau orice coller de 400-800 de grame este suprasuficient.
2- este doar o posibilitate, nu este sigur, incearca in timpul transportului sa culci carcasa sau sa prinzi si provizoriu coolerul de carcasa.
Ce procesor racesti?

| SonicAndrei explică (pentru Ironwin):

Unul precum i7-7820x. Îmi voi lua un pc nou (pentru editări foto-video) abia peste 2 ani, dar doresc să mă informez până atunci. Ştiu că se vor mai schimba puțin lucrurile între timp.

| Ironwin a răspuns (pentru SonicAndrei):

Trebuie sa te orientezi dupa Thermal Design Power (TDP), la acest procesor este de 140W daca nu faci overclocking (ceea ce este un pic pacat ). In doi ani se vor schimba un pic procesoarele, coolerele rezista mult mai multi ani fara schimbari mari.

| SonicAndrei explică (pentru Ironwin):

Atunci rămân la ND-H15. Mersi mult pentru informații.