| LucianMusic a întrebat:

Salut, mi-am facut un homestudio dar laptop-ul meu nu face fata. Vreau sa imi iau un calculator pentru facut muzica etc. La facut muzica am nevoie de un procesor buna sau de o placa video. Imi puteti spune componentele de baza care trebuie la o configuratie pentru facut muzica. Configuratie sa se incadreze in 900euro.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru editat muzica trebuie sa ai un program adecvat.
Nu atat procesorul si memoria RAM conteaza, cat placile de sunet folosite. Pentru fiecare intrare sau generator midi trebuie sa ai cate o placa separata, iar pentru iesire inca una.
Un sistem P4 dual core de peste 2GHz, memorie RAM 4Gb, placa video-de orice fel + 4 placi de sunet dedicate - acesta este o configuratie care este utilizabila pentru un mini studio.
Este destul de greu de configurat, dar poti genera-mixa aproape orice este nevoie la creatie/prelucrare muzica.

| LucianMusic explică (pentru Bula):

Îmi poti face te rog o configurație dacă ai timp? As vreau sa pot juca și csgo pe calculator. Nu vreau sa fie calculator doar pentru muzica, sa pot juca și un csgo, minecraft, gta 5 etc

| Bula a răspuns (pentru LucianMusic):

Daca vrei calculator pentru studio, e una.
Pentru jocuri iti trebuie alta configuratie si performanta, iar chiar la capitolul audio poti avea probleme mari.
Jocurile rareori se pot configura intre 4- sau mai multe placi de sunet, iar maimulte placi de sunet sunt greu configurabile pe un windows de generatii noi (sau licentele programelor costa enorm). Cu windows XP si drivere/programe adecvate poti rezolva cel mai ieftin si sigur problema.
Iar pentru jocuri folosesti alt sistem.

10 răspunsuri:
| AlexAndrei99 a răspuns:

La laptop ai nevoie de un procesor cat mai mare, la momentul actual, i7 este cel mai mare. Placa video are legătura doar cu jocurile, nu si cu programele de editare sau alte chestii.

| RAY a răspuns (pentru AlexAndrei99):

Serios autocad, photoshop astea nu au legatura cu placa video a?

| RAY a răspuns (pentru AlexAndrei99):

Intel® Core™ i7-6700HQ pana la 3. 5GHz,"Full HD, 8 GB ram, 1TB, 1 ssd, nVIDIA GeForce gtx 960M 4gb vram

| AlexAndrei99 a răspuns (pentru RAY):

Omul a spus ca vrea pentru muzica, nu pentru Photoshop. Recitește întrebarea...

| RAY a răspuns (pentru AlexAndrei99):

Pai vrea sa editeze muzica cine stie ce vrea sa faca

| LucianMusic explică:

Voi îmi spuneai acum laptopuri. Eu vreau sa îmi iau un calculator. Ma gândeam la un i5 6600,16gb raam și Gtx 1060 6gb.

| LucianMusic explică (pentru LucianMusic):

Spuneti*

| RAY a răspuns (pentru LucianMusic):

Da e super ok