| RayKzor51 a întrebat:

Salut! Mi-am instalat windows 10 si ma gandeam sa folosesc un antivirus (kaspersky) e indicat sa folosesc kaspersky si windows defender in acelasi timp sau trebuie sa folosesc doar un antivirus?
Cineva mi-a zis ca daca le folosesc pe ambele isi dau cap in cap si nu isi fac treaba
Ce ma sfatuiti?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Destul de adevarat.
2 antivirusi nu te protezeaza mai bine decat unul singur.

Windows Defender e exact la fel de bun, daca il lasi pornit.

Daca mai ai si un laptop cu procesor amarat, chiar nu e o idee prea buna sa instalezi alt antirivus.

| dannyel86 a răspuns:

Doua antivirusuri care functioneaza simultan nu fac decat sa ingreuneze sistemul de operare. Poate te simti mai in siguranta, dar nu te protejeaza mai mult ca unul singur. Din cate am observat, atunci cand se instaleaza un alt antivirus pe langa Windows Defender, cel din urma se opreste si il lasa activ doar pe cel pus de tine.

| gabicoo a răspuns:

Windows Defender este foarte bun dacă citești presa, faci office și vizionare pe YouTube!
Dacă vizionezi filme pe siteuri dubioase și bagi jocuri ai nevoie de Avast free!
Windows Defender protejează navigarea doar pentru Microsoft Edge, pe celelalte browsere ești descoperit! Avast free e activ pe orice browser și pe jocuri!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Kaspersky e periculos! Nu recomand! Plus că este interzisă instalarea lui pe toate dispozitivele folosite în cadrul instituțiilor publice din România și chiar și în mediul privat!

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu descarci programe/jocuri de pe torenți cel de pe Windows e suficient.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu dintodeauna am folosit doar un antivirus, cel care vine preinstalat in windows