| Ornato a întrebat:

Salutare!
De ceva timp mi-am instalat windows 7 pe calculatorul principal deoarece 10 se misca ca melcul...Am varianta cu updateuri pana in 2023 si am instalat kaspersky ca antivirus.
Sunt protejat/in siguranta?

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Probabil se misca ca melcu cu 10 ca este slab calculatorul, nu car fi de vina wind 10.
Eu am pus wind 10 pe un PC wow zbirnie laughing apoi am pus wind 11 si e si mai si, dar este PC din 2018 cu procesor i7

Nu poti pune la roaba motor de avion si te astepti sa si zboare laughing

| Ornato explică (pentru relian):

Eu am din 2017 pc si are componente ok

| relian a răspuns (pentru Ornato):

Componente ok ce compinente ai? Eu am instalat pe 2 PC wind 10 si se misca destul de bine.
Aveau HDD 7200 rpm.Neavind ce face, pe 2 din ele am pus SSD PCIexpres laughing cum sa iti desenez,diferenta de la cer la ppamint,zici ca nu-i adevarat,ca este alt calculator, ca nu-i ala
Eu am pus asa ca proba, sa vad, eram curios ces cu ssd-urile astea, eu folosesc Apple care bineinteles are la fel ssd pcie, asa a venit si cum zice un roman racheta laughing comparativ cu cele care inca folosesc HDD clasice.
Daca spui ai calc 2017 si ai HDD clasic, baga un ssd pcie si dupa stam de vorba.
Iti garantez, o sa spui ca este alt calculator.Nici eu nu banuiam macar ca o sa fie in halu asta diferenta.Ma gindeam ca o sa fie nesesizabil.
PC-urile ce zic au pe ele slot pcie 3.0 asta asa ca idee, dar venise de la magazin cu HDD clasic cu disc, doar ca aveau 7200 rpm.

| Ornato explică (pentru relian):

Am ryzen 7 1700, gtx 1060 6gb, 32gb ram, ssd500gb, hdd 2tb si placa de baza Asus prime b350 plus

| relian a răspuns (pentru Ornato):

Ce sa zic, nu stiu de ce iti merge slow, poate ca wind ala ar avea ceva.Ia si tu wind 10 de la Microsoft cum am zis si incearca, apoi vezi cum se comporta.
Ce am aratat eu in mesaju anterior, este un All in One Dell i7 generatia 8, cde 3.2 ghz, video are pe aia integrata in procesor, deci nimic wow, 16 gb ram ddr4 de 2666 mhz si avea HDD 7200 rpm.

Am pus doara Samsung evo ssd pcie 3.0 si din caruta, s-a facut racheta laughing asta e tot ce iti pot spune.
Wind luat de la Microsoft de pe webistul lor, nu cumparat de la magazin.

| J0B0MAT a răspuns:

Nimeni nu e în siguranţă, mai ales în vremurile astea.

| Denis67788 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Da asta așa e cu nemernicul asta de putin

| SharpEagle a răspuns:

Ce te proteajeaza cu adevarat este un firewall (cu filtre atat outgoing cat si incoming) si in nici un caz instalarea conexiunii la internet direct pe calculator, ci printr-un router, via NAT.
Pune Comodo (sau Malwarebytes Windows Firewall Control), are un firewall pe care-l poti seta cu alerte foarte granulare, astfel incat sa ai control total asupra a ceea ce vrea sa iasa sau sa intre. E de munca la inceput, pana faci (cu atentie!) un whitelist, dupa care poti naviga linistit.
Pune-ti in browser addons de genul uBlock, ScriptSafe, DuckDuckGo Privacy si esti si mai safe. La uBlock activeaza mai toate filtrele din "Filter List" (options), inclusiv filtrele regionale din Romania, Rusia, China.

| Denis67788 a răspuns:

Salut nu știam că Windows 7 poate fi instalat și în ziua de azi eu vreau să îl instalez de mult pentru că am probleme cu Windows 10 dacă poți să-mi dai și mie link de unde la descarcat și în legătură cu antivirusul cred că e bun

| Ornato explică (pentru Denis67788):

De pe file list cel cu numele Microsoft.Windows.7.Ultimate.x64.SP1.MSDN.ESU.April.2021.FULL.UPDATED
scrie pe google placa de baza sa vezi daca are drivere pentru windows 7 daca nu are drivere nu merge

| Denis67788 a răspuns (pentru Ornato):

Mulțumesc