| Clauudiu a întrebat:

Mi-am luat un pc (nu nou) si când il aprind pe monitor apare "No signal", am încercat si cu alt monitor dar aceeași problema, si cu alt cablu (vga) dar la fel. Sa nu fie conectata bine placa video?

6 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca e nou si nu merge, ar trebui folosita garantia.

| Clauudiu explică (pentru LinxCont):

Chiar nu te supăra, dar tu știi sa citești?

| LinxCont a răspuns:

Ai dreptate, n-am citit bine.
Daca pe monitor apare no signal, cablul e conectat, dar nu vine semnal din placa video. Ori placa video e defecta, ori nu face bine contact, ori nu e alimentata cu curent, ori placa de baza e defecta, ori sunt setari gresite in bios in cazul in care placa de baza are si placa video integrata.

Daca are placa video integrta, se poate scoate placa video dedicata si se incearca pornirea cu placa video integrata. Daca nu merge, ar putea fi defecta placa de baza, insa probleme pot fi multe - poate placa de baza necesita procesor cu video integrat ca sa mearga placa video integrata. Daca sunt setari gresite in bios, atunci o resetare a biosului ar putea ajuta.
Mai e si problema descarcarilor electrostatice, a curentilor reziduali: daca se umbla in calculator fara a avea o bratara electrostatica, fara a fi deconectat calculatorul de la reteaua de curent exista riscul sa se defecteze iremediabil componente din calculator.

| dfeel a răspuns:

Pentru inceput incearca cu o alta placa video sau incearca placa ta video in alt sistem.
Riscul de a nu fi bine conectata este mic pentru ca nu se conecteaza in mai multe feluri.
Oricum, poate fi si de la alte componente dar sa incepem cu asta. Si placa de baza poate fi problema dar aia e mai greu de testat.

| eusunt7 a răspuns:

Cred ca tu ai conectat cablul la placa de baza si trebuie sa il conectezi la placa video ca sa mearga!

| Clauudiu explică (pentru eusunt7):

Am incercat ambele modalități, nu merge.