| Ioo a întrebat:

Mi-zm cumparat un laptop nou si nu are windows-ul instalat am un cd si trebuie sa il instalez si daca dau enter imi cere nu stiu ce coduri si VA ROOG AJUTATI-MA SA IMI FAC WINDOWS-UL (ii windows 7)

9 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Tu glumesti?
Cum vrei sa te ajute cineva cand tu nu ai sris ce laptop ti-ai cumparat, ce Windows vrei sa instalezi, daca ai Windows-ul sau nu, trial sau cu licenta, etc.
CD-ul respectiv ar trebui sa aiba driverele pentru placa de baza, nu Windows-ul.
Daca ai laptop din generatiile noi nu o sa iti suporte Windows XP! Daca e cazul asta, pe HDD trebuie sa instalezi driverele de AHCI (in cazul in care nu iti vede HDD-ul direct, in BIOS).

Revino cu detaliile specifici si mai vorbim.

| Ioo explică (pentru Yugeen):

Eu am un Asus nou nout si nu stiu cum sa imi pun windows-ul si pe un CD scrie windows 7

| ionutz03 a răspuns (pentru Yugeen):

Si tin sa spun NU NEAPARAT, pentru ca unele laptopuri vin cu cd de windows si in plus de asta nu primesti drivere la el ci trebuie sa le iei singur dupa site-ul producatotului.
Daca te uiti mai sus a spus ca are windows 7, iar modelul laptopului nu iti trebuie pentru ca oricum nu ai cum sa o ajuti din momentul in care nu stii exact ce ii cerewinking

| alecx4music a răspuns:

Deci daca te referi la CD-ul pe care l-ai primit la el, ala este u cd cu drivere, si trebuiesc instalate dupa ce instalezi windowsul. Altfel sunt inutile. Daca vrei sa instalezi Windows 7, este posibil sa nici nu ai nevoie de ele.

| Ioo explică (pentru alecx4music):

Da, dar eu vreau sa imi pun windows pe el ca nu stiu cum sa il pun ma poti ajuta in problema asta?

| alecx4music a răspuns (pentru Ioo):

Nu pot sa te ajut pentru ca este mai complicat de instalat un sistem de operare. Da' poti sa te uiti la tutorial pe youtube; gasesti o groaza.

| Hasss a răspuns:

Uite na vezi dai in jos de tot si gasesti un video te uiti la el si spor :)

http://www.instalarewindows7.com/

| crisiss a răspuns:

Daca vrei sa instalezi windowsul m-ai inta trebuie sa bai boot pe care i-l activezi din bios si dupa acea urmezi pasi pana la finalizare cat despre codul care zici ca trebuie sa il bagi este vorba de licenta windowsului pe care il ai pe spatele la laptop

| BlackForest a răspuns:

Cauta pe google ''how to install windows 7'' si gasesti acolo.