| DuckDogger a întrebat:

Nu imi merge sunetul in Windows 10.
Am instalat o groaza de programe pentru detectare automata a driverelor, am instalat cate ceva si manual, si tot nu merge. Am instalat DFX, un program care da Boost la sunet, crezand ca acesta imi poate reda sunet macar, dar nu merge. Nu imi apare niciun "Playback device" cand intru in Sound (Poza: https://imgur.com/a/GEHf0on)
Am incercat multe chestii, precum Realtek, via hd sound etcc, nVIDIA hd sound etc, nimic nu merge. Macar, ajutati-ma prin a-mi spune cum fac sa imi apara Speaker in Sound (poza de mai sus).

sper ca m-am facut inteles, si nu v-am zapacit de cap... sunt si eu putin cam agitat deoarece am avut multe batai de cap cu internetul pe windows 7, dar mi-am instalat windows 10 intr-un final si vad ca nu mai am probleme cu internet, ci cu sunetul... tongue Ok, deci?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te-ai gandit ca poate fi o defectiune fizica? Ar trebui dus la un service. Poate ca placa de sunet sa fie buna si tocmai mufa de iesire sa fie defecta!

Bula
| Bula a răspuns:

Verifica in Device Manager, daca driverul de sunet este instalat si e functional (fara semn de exclamare sau de intrebare).

| DuckDogger explică (pentru Bula):

Acolo apare ca este instalat si ca este perfect functional. Am incercat sa dau update, am dat uninstall apoi restart si reinstalat iar, dar tot nu functioneaza...

| Bula a răspuns (pentru DuckDogger):

Descarca driverul de sunet direct de la producatorul placii de sunet (daca este pe placa de baza, atunci de la profucatorul placii de baza) pentru versiunea de windows instalat.
Inainte sa-l instalezi, dezinstaleaza actualul driver din Device Manager.

| NLS a răspuns:

Vezi ce marca și model placa de sunet (cel mai probabil e integrata. Realtek, Broadcom, Intel, Creative).
Pentru asta instalezi Piriform Speccy. Sau HWinfo64.
Apoi, faci ce a zis bula

| Ineys a răspuns:

Dar tu esti sigur ca nu ai o problema hardware? Inainte iti mergea? Cat timp a trecut de cand ti-a mers ultima data? Ce ai facut in acest timp, ai modificat ceva important la PC? Ai umblat prin carcasa ( unitate )?