| kieonami0999 a întrebat:

Salut. Nu prea mă pricep la Laptop-uri. Dacă dorește cineva să mă ajute cu o părere, mi-ar fi de mare ajutor. Chiar aseară mi s-a defectat laptop-ul și aș vrea să iau urgent unul nou la un buget mic, nu mă aștept să aibă specificații foarte bune, dar eu îl folosesc doar pentru școală și proiecte. Nu știu ce să aleg între Allview Allbook H și Lenovo IdeaPad 3. Cele două se găsesc în Altex. Repet, eu am nevoie doar pentru proiecte și aplicațiile OFFICE (Word, Excel...). Mulțumesc!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti lua linistit un laptop second hand de firma (recomand un Dell, se gasesc de la 500 lei in sus, oricare e bun pentru ce doresti sa faci).
Instalezi un Linux Mint (in loc de Windows) si ai inclusiv Office gratis.

| relian a răspuns:

Daca il foloseste doara pentru ce spui tu, atunci iti recomand Macbook pro, iei pe cel mai ieftin si aia e tot, dupa nu o sa mai ai probleme cel putin vreo 15 -20 de ani laughing
Decit sa cumperi in 3-4 ani 2-3 laptopuri care te vor duce in final cit un mac,cumperi unu de pe acum si scapi de probleme,mai ales cu scoala.
La scoala daca nu ai la PC cu wind antiovirus esti terminat laughing probleme intruna,dar si cu tot cu antivirus si tot vor fi probleme.

Produsele Apple is mult mai bune ca orice alt brand pentru o functionare,intensa, lunga si fara probleme,de aia in scoli,bine nu in RO dar in scoli majoritatea elevilor asta folosesc, produse Apple.

O sa spui ca trebuie Office, e ok mic rosoft a facut office care functioneaza pe mac, deci speciale facute, ba pot sa iti spun ca office facut pentru mac e mai frumos ca ala facut pentru wind laughing

Iti spun astea pentru ca am cunoscut asa persoane, cumparau in 2-3 ani cate 4 laptopuri, puse gramada, ajungeau sa coste mai mult decat daca lua un mac de la inceput, plus scapa si de tensiuni, de nervi etc.
Poti lua si un mac folosit, de asta de prin 2017-2019 este f bun si ala, asta daca nu ai bani sa cumperi unul nou.

| NLS a răspuns:

Da linkul exact al celor doua produse.

Ca brand, eu as lua Lenovo, insa depinde putin de procesorul celuilalt...

| gabicoo a răspuns:

Lenovo.
Allview e 200% petarda.

| kieonami0999 explică (pentru gabicoo):

După specificații nu prea cred... și prețul este mai mare pentru Allview. Până la urmă mă mai gândesc.

| NLS a răspuns (pentru kieonami0999):

Nu conteaza ca e mai scump, fiecare brand prosteste cumparatorii in felul lui.
In cazul de fata, Lenovo este si un brand mult mai respectat, mai calitativ...si are si procesor mai puternic.

INSA NU MERITA nici acel Lenovo, cand ai mai jos un produs semnificativ mai puternic, in aceeasi bani.

https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

Celeron e mai slab decat Pentium, si frecventa acelui N4020 este de 1. 1GHz
(frecventa de baza, cea la care sta tot timpul. Frecventa de boost este de 2. 8GHz)

Pentium® Gold 7505 din laptopul HP recomandat de mine are frecventa de baza 2. 0GHz, si frecventa maxima de 3. 5GHz.
Este alt nivel.

Pur si simplu iti bati joc de bani daca iei acel Lenovo sau orice cu procesor N4020

HP-ul are si 8 GB RAM (care nu pot fi extinsi ce-i drept, dar pentru munca Office, e suficient).

Eventual inveti sa iti optimizezi putin Windowsul, daca cumva observi ca atingi maximul de RAM
(pui totul de la Settings - Privacy pe OFF, inchizi unele servicii nefolositoare de la Services, dezinstalezi aplicatiile moderne nefolosite, blochezi Cortana si Telemetria, etc).

| Brizbriz a răspuns:

Allview si tragi apa la veceu, o sa se strice... SIGUR!
Lenovo in schimb e producator FOARTE bun si de renume BUN

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ori dai cu banul, pentru ca amandoua sunt capabile de ce faci tuîn mod curent, ori iei Lenovo că e brand mai puternic la nivel global.

| StripperRaoul a răspuns:

Lenovo clar

| csmarius a răspuns:

Ai cumpărat deja sau inca te mai gândești?