| Acaikus a întrebat:

O carcasă de PC cam câte ventilatoare ar trebui să aibă? Am fost la o cunoștință azi și mi-a arătat că are 5 ventilatoare și-am rămas puțin... wow. Întrebarea mea e, dacă iau una cu maxim 4 nu ar avea cam același efect? Sau mă rog, ar fi așa mare diferență 1 ventilator?

3 răspunsuri:
| hypentakill a răspuns:

Conteaza tipul carcasei, componentele pe care le are si daca faci overclocking sau nu. Nu exista un numar de ventilatoare minime sau maxime pe care o carcasa trebuie sa le aiba, atata timp cat are un air flow bun nu conteaza.

| CristianTheBest a răspuns:

Daca il folosesti in mod constant, timp de cateva zeci de ore fara sa il stingi ti-ar cam trebui. Eu la a mea am 2; tin PC-ul aprins si 6-7 ore si nu are nimic. Deci zica ca nu e cine stie ce diferenta...

| MihocSilviu a răspuns:

Difera in functie de marime si puterea rotatilor.
Cel mai bine este sa iti cumperi vreo 3 mai medii daca chiar tii neaparat la racirea componentelor.