| Pietricel a întrebat:

o sursa delux 450W tine un RX 550 cu i3 4170 si 8gb ram?

4 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Nu, delux sunt niste pocnitori de surse, daca era un sirtec de 450 poate tinea, dar ti-as recomanda ceva de minim 500 de w pentru ce ai tu acolo, in caz de orice.
Dar nu face greseala sa te duci spre o sursa fara certificare 80+ bronze, macar.
Recomand: sirtec, corsair, seasonic si super flower.

| Pietricel explică (pentru Alexul99):

Varmiu are acelasi pc doar ca cu gtx 1060 6gb si sursa aia si nu are nimic.

| Alexul99 a răspuns (pentru Pietricel):

Ideea este ca o sa iti mearga, nimeni nu a zis, dar o sursa de genul acela nu iti garanteaza ca te va tine mai mult de cateva luni, acea garantie de 80+bronze, inseamna garantia producatorului ca acea sursa va functiona in parametrii normal pentru cel putin 80% din puterea (wati) pe care producatorul o indica.
In cazul acelui delux de 450w, este posibil sa nu functioneze nici macar la 300 de w, neavand o certificare.
+ faptul ca aceasta sursa delux nu are nici o protectie in caz de.(scurcircuit, caderi de tensiune, traznete, etc.) practic la o furtuna serioasa pc-ul tau poate sa fumege, asa din senin.
Nu iti povestesc din `auzite` crede-ma.
Nu merita sa te zgarcesti la 200 de lei, cat costa o sursa buna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexul99):

Complet gresit ce zici apropos de certificare. http://www.epasystems.ro/certificarea-80-plus/
In rest, nu e vorba de certificari, ci de faptul ca Delux-urile sunt pocnitori ieftine. Pot tine ele bine-mersi si 5 ani sau mai bine, dar e fix ruleta ruseasca. Nu de alta, dar nu degeaba dau Seasonic si altii garantie si cate 7 ani la unele modele (de exemplu eu am o Seasonic pasiva 80+ Platinum cu 7 ani garantie). Legat de putere, din nou povesti. Configuratia lui consuma sub 250 W in full load.