| TwiSt1997 a întrebat:

Salut.Pareri.Sa-mi iau http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-cor e-g3240-31ghz-box/ cu r7 250x, sau sa iau amd 5800k sau 6790k(depinde cati bani voi avea). Daca iau r250x cu procesorul ala, stiu ca procesorul ma va trage in jos si voi avea aproximatix cam aceeasi performanta ca si apu-ul.Ma gandeam sa-mi iau unul din apu, care nu e extraordinar, dar nici foarte slab, urmand ca anul viitor sa iau un r260 sau depinde ce va mai aparea.Nu cred ca va fi mare diferenta intre cele doua "sisteme" si cred ca merita sa astept, descurcandu-ma cu integrata, care e bunicica.Argumentati.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ti-as fi recomandat A10 7850K, dar nu ai socket pe amd si nu ti-ar mai fi trebuit o placa video.

| TwiSt1997 explică (pentru Jipa95):

Placa de pe 7850 s-ar descurca acum, dar la cum evolueaza jocurile, anul viitor m-as juca pe low.Eu cred ca a 2-a varianta cu 5800k(care e un procesor ok) si cu o placa dedicata la anul m-as duce 2-3 ani, pe medium, poate low mai tarziu.

| Jipa95 a răspuns (pentru TwiSt1997):

Ok. Pai da atunci mai pune niste bani deoparte, si du-te catre un r7 260x OC 2gb 128 biti ( 530 lei ) care duce exact tot la ultra. Poate si in urmatorii 2-3 ani sa duci un medium fara probleme cu ea.