| TwiSt1997 a întrebat:

Salut.Pareri.Sa-mi iau http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-cor e-g3240-31ghz-box/ cu r7 250x, sau sa iau amd 5800k sau 6790k(depinde cati bani voi avea). Daca iau r250x cu procesorul ala, stiu ca procesorul ma va trage in jos si voi avea aproximatix cam aceeasi performanta ca si apu-ul.Ma gandeam sa-mi iau unul din apu, care nu e extraordinar, dar nici foarte slab, urmand ca anul viitor sa iau un r260 sau depinde ce va mai aparea.Nu cred ca va fi mare diferenta intre cele doua "sisteme" si cred ca merita sa astept, descurcandu-ma cu integrata, care e bunicica.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul poti sa-l iei numai functie de placa de baza. Fiecare placa de baza are un socket de o anumita configuratie si suporta numai un anumit FSB (Front Side Bus) care este o frecventa de transfer a informatiei. Deci, ar fi mai bine sa ne spui complet ce vrei sa faci: sa iei numai un procesor la o placa (atunci trebuie sa ne spui denumirea completa a placii) sau vrei sa iei si o placa noua, memorii, etc.
Daca iei sistem complet si la ala trebuie sa se nimereasca procesorul.

| TwiSt1997 explică (pentru Salontanul):

Pai placa de baza si memoriile le iau in functie de procesor.O sa iau placa de baza, memoriile, procesorul.

| Salontanul a răspuns (pentru TwiSt1997):

Asa da. Atunci iti recomand Intelul. Este mai fiabil. Dar ia-ti macar un core 2 duo. Dual core sunt slabe.