| Eduayrn a întrebat:

PC-ul meu nu mai porneste. Cred ca mi-a bubuit sursa...Am simtit miros de plastic ars si imediat s-a auzit si un zgomot din Pc. Când incerc sa aprind pc-ul se aude un zgomot care nu se mai opreste pana nu opresc alimentarea. Cu câteva zile in urma, pc-ul pornea dar nu se mai auzea beep-ul acela. Am reusit sa repar problema, dar de data asta vad ca nu mai porneste deloc. Nu ma pricep asa bine si vreau sa stiu daca sursa a luat cu ea si placa de baza.

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Ventilatoarele se aud invartindu-se? Ce e acel sunet care zici ca nu se opreste pana nu inchizi fortat pc-ul? E cumva un tiuit intermitent? Ca daca e tiuit e nenorocita ori placa de baza ori memoriile ram.

Ce fel era zgomotul pe care l-ai auzit cand ai simtit prima data miros de plastic ars, cand s-a stricat prima data? Era un pocnit, ceva ca un sfarait sau altceva?

Mirosul de plastic ars vine ori de la o componenta arsa de pe placa de baza cel mai probabil, cum ar fi o rezistenta/tranzistor sau un condensator, sau vine chiar din sursa, a carei defectare a cauzat defectarea placii de baza.

Daca poti, incearca sa pornesti pc-ul cu alta sursa pusa in el, una noua sau de la alt pc despre care stii ca nu e defecta. Daca pc-ul porneste inseamna ca sursa e de vina, dar daca nu porneste inseamna ca e de vina placa de baza cel mai probabil.

Daca nu te pricepi mergi totusi la un service, sau apeleaza la o cunostinta care se pricepe.

| Eduayrn explică (pentru Arthiom):

Ventilatoarele nu se aud. E un tiuit continuu care se aude din ce in ce mai tare. Era mai mult un pocnit. Pe placa de baza se aprinde mereu un led verde atunci când alimentarea e pornită. Ce poate însemna?

| Arthiom a răspuns (pentru Eduayrn):

Ledul ala verde semnalizeaza ca exista alimentare pe placa de baza. Era mai rau daca nu se aprindea. Inseamna ca sursa e probabil buna.
Tiuitul continuu vine de la o placa defecta, cea de baza, video sau memoriile ram. Uneori mai e de vina procesorul. Trebuie verificate cumva toate.