| anonim_4396 a întrebat:

Salut pentru ami instala Windows 7 îmi trebuie licență sau nu?

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este deja invechit. Baga si tu w10.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru a instala W7 in 2021 iti trebuie sa fii de-a dreptul inconstient. Ori Linux, ori macar un W10. Windows 7 e mort, saracul. Zero securitate, suport de la producatorii de soft ce tinde spre zero.

| NunuNini a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

W10, cea mai mare porcarie de la Vista incoace!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NunuNini):

... pentru ca? Nu judecam interfata, ci functionalitatea/stabilitatea/securitatea!

| NunuNini a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tocmai, ca functioneaza prost! Foarte prost. Mult incetinit, programe care nu mai functioneaza pe W10, etc.
Interfata e identica.

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

A, daca tu stai doar pe TPU si FB, nu vezi diferenta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NunuNini):

Daca functioneaza prost, atunci sa avem pardon - ai probleme hardware sau naiba stie ce timpenii ai instalat pe el. Eu am rulat Windows 10 inclusiv pe un laptop din 2009 pe care a mers incredibil de bine. Mai toate testele facute de presa concluzioneaza ca e mai sigur si mai stabil ca Windows 7, si tu vii sa zici ca functioneaza prost/foarte prost in baza a... ce? Detaliaza, poate ai in administrare o retea de 2000 de calculatoare cu 40 de configuratii diferite si poti da niste statistici privind problemele cauzate de W 10.

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Subscriu 100%. Windows 10 SAC (Semi-Annual Channel - cel cu Feature Updates din 6 in 6 luni) si mai nou AC (Annual Channel - odata cu lansarea Windows 11 care are Feature Updates anuale au modificat si la Windows 10 tot anual, le-a mai venit mintea la cap celor de la MS) este un OS excelent pe hardware-ul potrivit. Pentru hardware-ul nepotrivit, Windows 10 LTSC face minuni, garantat - acesta e continuarea Windows 7/8 asa cum il stim - fara Cortane, Edgeuri, Storeuri si alte "nenorociri" si primeste doar update-uri lunare de securitate (deci fara minunatele Feature Updates din 6 in 6 luni sau mai nou anual) pana in 2029! Atentie, Windows 10 LTSC 2019 are cateva restrictii legate de siliconul pe care ruleaza, nu e (chiar) pentru oricine. Daca nici cu Windows 10 (S)AC nici cu Windows 10 LTSC nu merge, atunci sigur merge cu un Linux (probabil ceva light cu Desktop Environment XFCE - Linux Mint XFCE, Xubuntu). In nici un caz nu trebuie folosit Windows 7 - un OS excelent la vremea lui dar iesit din suport de 2 ani de zile.

Daaaar... daca Windows 10 e instalat de cine nu se pricepe sa instaleze niste drivere corect (nu, Windows 10 Update nu le nimereste in orice situatie desi face in general o treaba buna) si activat "de la baieti" cu malware inclus la pachet, da este naspa. Daca nici nu stii sa-l securizezi minimal (= cont limitat pentru viata de zi cu zi si cont administrativ parolat pentru administrare) si ti-o iei in prima jumatate de ora de dat pe net din niste drive-by-attacks, daca mai bagi si jocuri de pe torente tot "de la baieti" si in general te dai huta pe partea gresita a netului atunci inca nu s-a scris OS-ul care sa "mearga bine" in aceste conditii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Oh, da. Windows update la drivere e dezaaaastru. De exemplu, m-a mincat undeva sa fac update la driverele de WiFi si BT la un mini PC (Minisforum U850). Dupa restart, au disparut de tot si BT-ul si reteaua wireless. Roll back updates? Nimic. System restore to vreo 6 luni ago? Nimic! In concluzie, il conectez acusi, bag stickul in el si ii fac update de BIOS compatibil cu W 11 (da, dubios, are TPM support chipurile, dar trebuie BIOS nou ca sa pot face update la W 11), apoi infing in el un cablu de retea sau il conectez prin telefon cu USB tethering si Windows 11 scrie pe el... P.S. Discutam de W 10 cu licenta, desigur.