| joJO332 a întrebat:

Poate ca cineva sa imi faca o configuratie de desktop gaming? Ceea ce cer e sa aiba 16 gb ram si 256 SSD si 1, 5T HDD.
Bugetul e 4000. As dori daca se poate, ca in acesti bani, sa imi alegeti si un monitor bun.

Răspuns Câştigător
| BogdanM275 a răspuns:

Uite aici o configurație ok pentru ce ai tu nevoie, momentan componentele sunt la reducere așa că ieși mai ieftin cu 800-850 de lei.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4262850/

12 răspunsuri:
| BogdanM275 a răspuns:

N-ai specificat ce procesor ai vrea sau dacă dorești o placă video, și cel mai important la ce îl vei folosi.

| joJO332 explică (pentru BogdanM275):

Il voi folosi pentru jocuri, daca am zis gaming. As dori daca se poate un build, plava video destul de buna si un procesor la fel de bun.
Dar sa se incadreze in acei bani. De 4000 trebuie sa iau si un monitor bun. Multumesc!

| joJO332 explică (pentru BogdanM275):

Multumesc pentru ajutor. Dar mai am o intrebare, nu sunt chiar specialist in domeniul acesta. Jocul GTA V imi duce la o grafica maxima la peste 60+ fps? Jocurile noi aparute?

| BogdanM275 a răspuns (pentru joJO332):

Răspunsul pe scurt este nu, dar va duce orice joc apărut la o rezoluție mult mai mult decât decentă, ca să duci GTA 5 la rezoluție maximă si peste 60 fps-uri ai nevoie de un pc aproape "monstru"

| joJO332 explică (pentru BogdanM275):

Ce as putea inlocui ca sa pot juca gta 5 aproape la maxim? Ai putea sa mai urci pretul pana la 3500 3600.

| BogdanM275 a răspuns (pentru joJO332):

Ca să ajungi să joci GTA 5 la o rezoluție aproape sau maximă, ai nevoie de Intel i7 sau amd ryzen 7 și un Nvidia geforce RTX 2080 TI ceea ce depășește cu mult bugetul dat de tine, în cazul tău o soluție de compromis ar fi o placă video mai bună așa vei mai obține încă niște fps-uri în plus.

| joJO332 explică (pentru BogdanM275):

Ai putea reface acel build pe care mi l-ai trimis? Nu doresc chiar la o rezolutie maxima, dar sa ma bucur si eu de joc. Multumesc!

| joJO332 explică (pentru joJO332):

Https://youtu.be/yWIwfG_Au0U
Asa mi-ar functiona jocurile la specificatiile pe care le-ai dat tu?

| BogdanM275 a răspuns (pentru joJO332):

Da.

| joJO332 explică (pentru BogdanM275):

Poti sa schimbi procesorul sau placa video cu una mai puternica? Scuze ca insist.

| BogdanM275 a răspuns (pentru joJO332):

Uite aici o configurație cu o placă video Nvidia, ce e drept nu e cu mult mai buna decat cea pe care ți-am recomandat o primă dată, dar în bugetul dat de tine nu prea sunt multe opțiuni acum e decizia ta pe care o alegi.

Sper că ți-am fost de ajutor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

In principiu sunt intru totul de acord cu configuratia ta, careia ii lipseste un singur lucru: un voucher pentru o mica-mare reducere de 1%. Sa aiba omul acolo de-un mouse pad, ceva: 92WQ7UMX

| BogdanM275 a răspuns (pentru joJO332):

Uite aici o configurație ok pentru ce ai tu nevoie, momentan componentele sunt la reducere așa că ieși mai ieftin cu 800-850 de lei.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4262850/