| RoyDupuis a întrebat:

Poti tine deschis/lucra un laptop Zilnic 15-20 de ore fara a-l afecta? Adica laptop-urile sunt la fel de rezistente ca si desktop-urile?

Răspuns Câştigător
| shannygelu a răspuns:

Daca laptopul tau nu are probleme cu racirea il poti tine cate zile vrei nu numai ore

| untu a răspuns (pentru shannygelu):

Raspuns gresit, dar nu v-ati gandit la ca se infierbanta si suprasoliciti procesorul si suprasoliciti si HDD-ul la laptopurile obisnuite! Numai la calculatoarele fixe(desktopurile) poti lucra ore sau zile intregi! Ganditi-va mai bine calculatorul e ca omul, procesorul este creierul, HHD(hardisk) este inima, daca suprasoliciti sa lucreze mai mult se oboseste si cedeaza!

| shannygelu a răspuns (pentru untu):

Este un laptop si este numai un om care il foloseste 15 -20 ore zilnic in rest el sta in repaus nu l foloseste nimeni deci nu e solicitat non stop de o armata de oameni

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

E vorba mai mult de a-l tine deschis atata timp, ca de solicitat nu l-as solicita 15-20 ore fara pauze (uneori suficient de lugi-poate chiar ore), si nici nu ar fi cine stie ce efort!

| untu a răspuns (pentru shannygelu):

Care problema cu racirea?

21 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Incearca un cooler pentru laptop ca sa fii mai sigur
dar ce faci pe el 20 de ore?!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Am meu e oprit doar cand dorm laughing)) de multe ori insa sta degeaba, eu sunt pe afara, dar il las pornit.
daca ai racirea buna nu cred ca e vreo problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Multumesc

| mont a răspuns:

Al meu merge si cate o saptamana fara probleme, vechiul laptop la fel a mers. Problema principala e uzura morala la ele, cel putin in cazul meu din cauza aia le schimb, nu ca s-ar defecta. Apoi o alta cauza mai frecventa a defectiunilor sunt socurile mecanice sau lichidele rasturnate pe laptopuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mont):

Multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dom.le racirea buna orice laptop. Numai ca e bine, daca nu ai un coler, sa pui sub laptop sa stea un pic mai sus ca sa-si poata face racirea optima. Eu pun sub laptop niste dopuri de plastic, orice e bun, numai sa stea un pic mai sus sa poata trage aer.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Il poti folosi cat vrei tu, pune sub el un notepad cooler. Daca e racit bine nu o sa ai probleme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentin75):

Multumesc!

| σκμ a răspuns:

Salut! 15-20 ore sunt prea multe pentru un Laptop! Se va arde. Nu-ți recomand dar faci cum vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru σκμ):

Dar cat recomanzi?

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomand MAXIM 7 ORE non-stop pe un laptop!

| anonim_4396 a răspuns (pentru σκμ):

Multumesc!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru σκμ):

Mergi și dormi amice, eu îl las și cu zilele deschis pentru encodări sau descărcări și n-are nimic. Dacă are răcitor bun, nu se arde nimic.

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă laptop-ul n-are probleme cu răcirea nu înseamnă că trebuie ținut atât! În timp va merge greu, se va suprasolicita și în final PA-PA Laptop, nu mă interesează că ai dat deja funda dar crede-mă nu asculta sfatul lui shannygelu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru σκμ):

Am inteles. o sa tin cont de parerea ta. mersi.

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur! happy

| dariuswar121 a răspuns:

Poti sa-l lasi 15-20 de ore.Dar ca sa nu ti se strice poti sa scoti bacteria si sa cumperi un racitor.Adica un obiect plat pe care asezi laptopul si racitorul are un cablu usb pe care il conectezi la laptop.eu mi-am cumparat si merge foarte bine.Eu il am de la firma Conrad doar ca este din Germania. Poti cauta pe net de la alta firma.