| vipera555 a întrebat:

Salut prieteni. Am o problema cu pc-ul meu. am avut probleme cu netul si m-a enervat si i-am dat un pumn in unitate si de atunci cand vreau sa il pornesc imi arata eroarea asta ( Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot media in select boot device and prees a key) M-am uitat pe net la videouri dar nu era la fel ca la mine nu mergea..Va rog frumos ajutati-ma chiar nu stiu ce sa mai fac

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Adio hard, mai bine iti dai un pumn in cap, ca ala e de vina!

| halogen001 a răspuns:

E posibil sa fie de la hard disk.
In timp ce se invarte, capurile de citire planeaza, plutesc, pe suprafata discurilor. Daca in acel moment intervine un soc mecanic, capurile de citire pot atinge suprafata discurilor si pot produce zgarieturi pe suprafata discurilor, zgarieturi care duc la pierderea datelor si deteriorarea suprafetei siscurilor. Cand hard diskul e oprit, capurile stau intr-o zona rezervata, si atunci hard diskul nu e asa de sensibil la socuri mecanice.
Asta ar fi cea mai grava problema ce ar necesita inlocuirea hard diskului si reinstalarea windowsului.

Poate fi si o simpla iesire a mufelor sata sau de alimentare a hard diskului care de obicei nu stau prea bine fixate.
Trebuie desfacut pc-ul, impinse bine cablurile de alimentare si de date de la hard disk, in placa de baza. Cand se umbla in calculator, toate cablurile de la el, de pe usb, monitor, retea, imprimante,... trebuie sa fie scoase de la unitate intrucat altfel, curentii slabi, diferente de potential intre tine si pc, pot genera mici descarcari de curent spre impamantare, spre sau dinspre alte aparate conectate la pc, descarcari care pot duce la defectarea placii de baza si componentelor din PC.
Se conecteaza la loc toate cablurile, se porneste pc-ul. Daca toate cablurile din pc sunt bine conectate si hard disk-ul nu e vazut in bios sau nu porneste, e posibil sa se fi stricat ceva la hard disk, la placa de baza. Se poate pune un hard disk nou, se poate merge cu pc-ul in service sa fie verificat.
Daca dupa reconectarea mufelor la hard disk si in placa de baza, calculatorul porneste, e bine sa se dea o scanare pentru erori, ca sa nu apara si alte fisiere corupte.

| TheImpaler a răspuns:

Nu mai da cu pumnul in unitate. asta e modul unitatii de a-ti da tie pumni in cap acum. desfa si refa toate conexiunile din el si incearca sa-l pornesti iar. din cauza socului e posibil sa se fi desprins ceva pe-acolo. daca nu merge, vai nasol. incearca sa bootezi un stick sau un dvd si vezi daca merge. e posibil sa se fi dus hardul.

| kornelus a răspuns:

Salutare vipera!
Primul sfat ar fi ca sa iti mai temperezi nervii!
Ce vina a avut pc-ul ca nu ti-a functionat internetul?
Acum sa trecem la lucruri serioase happy
Problema ar putea fi de la placa de baza, sau daca si inainte iti functiona windows-ul greu, s-ar putea sa iti fi cazut windows-ul, iar asta cu lovitul calculatorului sa fie o coincidenta!
Problema cu internetul se poate sa fi fost si de la windows, nu numai de la operatorul de internet.
O zi faina!
Numai bine!
Succes!

| vipera555 explică:

Treaba cu datul cu pumnul e ca placa de retea nu mai functioneaza cum trebuie si cand se incinge se opereste netul happy Este chiar enervant sa ti-se intample asta tot timpul sad O sa incerc sa ma duc la un servis sau sa cumper un Hard nou. Va multumesc pentru raspunsuri!

| Cristian_Avram_2001 a răspuns:

În primul rând atunci când ai dat cu pumnul,tot ce e posibil să fi mişcat hard disk-ul(unitatea de stocare),asta făcându-l să îl deterioreze,iar calculatorul, evident, nu îl mai detecteaza.În final, nu ai decât să îți pui un alt hard disk sau un SSD şi să îți reinstalezi Windows-ul. Sper că te-am ajutat, noroc!