| darusdrss a întrebat:

Salut! Recent am întâmpinat o noua problema cu laptopul meu Acer Nitro 5.
La 10-15 minute de la deschidere înnebunește, adica orice aplicație care consuma mai mult, de exemplu jocuri, imi dau crash si aplicatiile de pe desktop au mega delay, numai zic ca orice mutare cu mouse-ul are foarte mare întârziere, am incercat sa scot bateria, ramii, ssdurile, si nimic. O parere m-ar ajuta foarte mult, mulțumesc!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Salveaza-ti datele pe un stick USB sau hard disk extern si reinstaleaza Windowsul de la zero.

| NLS a răspuns:

In primul rand, da detalii despre hardware.
Ce procesor ai, cat RAM, ce marca si model e SSD-ul.

In al doilea rand, reinstaleaza Windows-ul, folosind kitul de pe pagina oficiala Microsoft, pe care il arzi corect pe un stick de 8GB folosind utilitarul Rufus si tinand cont de tipul de BIOS
(pentru UEFI, trebuie sa alegi sistem de fisiere GPT,
pentru BIOS clasic, MBR
Nu uita sa selectezi NTFS in loc de FAT32).

Daca tot asa face, urmareste temperaturile cu GPU-Z (desi e un utilitar pentru placa video, ultima versiune indica si temperatura procesorului, si o face foarte exact, la fel ca fostul RealTemp).

Alternativ, mai poti folosi
HWinfo64 sau
CPUID HWmonitor / HWmonitor Pro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi utilizarea cpu gpu etc

| TFL007 a răspuns:

E modelul ala nitro negru, pe asta il detin si eu, a inceput si mie sa imi huruie grav si mi-a zis unu ca ma ard cu Acer-ul si sa stau tot pe ASUS, cred ca SSD-ul ala e pe duca la mine! nu stiu ce sfat sa iti dau, al meu a facut-o odata o faza a inghetat realmente si apareau dungi pe ecran dar la un restart si-ar revenit cred ca daca o mai lungesc mult si nu ma duc in service cu el o sa il am ars de tot

| Gabriel9707 a răspuns:

Incearca sa il pornesti in Safe mode, daca merge totul bine in safe mode inseamna ca ai virus