| anonim_4396 a întrebat:

Sunt abonat la internet, la rds si folosesc un pc. Recent mi-am achizitionat si un laptop. intrebarea mea este daca merita sa imi conectez laptopul prin intermediul unui router (nu ma pricep deloc la capitolul asta) ori sa imi fac un nou abonament pentru acest laptop. Ma ingrijoreaza ca prin router, unii spun ca semnalul nu ar fi asa bun. Si imi puteti spune (repet, nu ma pricep, nu radeti de mine) daca pot uza cablul de net de la pc, pentru a folosi laptopul?

Răspuns Câştigător
| greenmile00 a răspuns:

Salut
intr-adevar e posibil sa apara mici diferente de viteza in urma conectarii printr-un router. Dar diferentele sunt prea mici pentru a le simti, si oricum viteza la care merge internetul prin RDS e chiar buna, asa ca nu ar trebui sa iti faci probleme de genul happy pur si simplu ia-ti un router. E mai avantajos financiar si destul de ridicat din punct de vedere al performantelor. In plus, printr-un router poti avea semnal wireless pentru laptop, pe cand daca incerci o conectare directa trebuie facuta cu un cablu utp.

2 răspunsuri:
| vlad_4846 a răspuns:

Poti.

eu am router cu 4 iesiri + wireless si am avut 3 pc-uri conectate si nu scade viteza sau semnalul

| greenmile00 a răspuns:

Salut
intr-adevar e posibil sa apara mici diferente de viteza in urma conectarii printr-un router. Dar diferentele sunt prea mici pentru a le simti, si oricum viteza la care merge internetul prin RDS e chiar buna, asa ca nu ar trebui sa iti faci probleme de genul happy pur si simplu ia-ti un router. E mai avantajos financiar si destul de ridicat din punct de vedere al performantelor. In plus, printr-un router poti avea semnal wireless pentru laptop, pe cand daca incerci o conectare directa trebuie facuta cu un cablu utp.