| IonutR1 a întrebat:

Recent mi-am cumparat un laptop de gaming de la HP. Cand am vrut sa imi instalez Windows-ul am observat ca o parte din SSD (are HDD+SSD) era impartit in 2 partitii+o parte libera. Initial am vrut sa imi instalez Windows-ul pe SSD, dar din cauza acelor fisiere nu am putut si nu stiu de ce. Stiu ca as fi putut sa le sterg dar Windows-ul practic ma anunta ca ar trebui sa le pastrez deoarece sunt puse acolo de catre producator. Aveti idee ce ar putea fi acele fisiere? Am nevoie neaparat de ele? Vreau sa stiu deoarece daca o sa reinstalez Windows-ul, macar atunci sa fie pe SSD. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca l-ai pus direct, sau avea un sistem de operare pe el, posibil sa fi avut "urme" de alt sistem de operare. Poti sa stergi cu incredere, dar vezi ce stergi, sa iti faci copie a fisierelor personale.

| IonutR1 explică (pentru CM7YRE):

Laptop-ul este nou, cumparat de la Emag. Erau ceva fisiere puse deja de cei de la HP deoarece una dintre partitii era numita HPDOCS

| CM7YRE a răspuns (pentru IonutR1):

Freedos, logic, avea deja un sistem de operare pe el; era ok daca formatai si stergeai partitia;

| IonutR1 explică (pentru CM7YRE):

Ehh. acum ramane pe data viitoare. Mersi mult oricum! happy

| NLS a răspuns:

Pe acea partitie de Recovery gasesti driverele si uneori o copie a sistemului de operare. Dar de cand cu Windows 10 care se gaseste pe site-ul Microsoft, cred ca au cam renuntat la kitul de Windows.

Iti poti salva driverele in alta parte,
(sau le gasesti oricum pe site-ul producatorului) apoi poti sterge acele multiple partitii si poti crea una singura.
O poti formata daca doresti (NTFS) dar multi nu recomanda formatarea in cazul SD-urilor (si nici defragmentarea!).