| alexRE a întrebat:

Salut.Sa zicem ca am cumparat un smartphone de la e-mag acum 4 zile...si pur si simplu nu s-a "ridicat la asteptarile mele"...

Pot sa-l returnez? Si sa-mi primesc banii inapoi?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate.
Conform OG 130/2000, republicata in 2008, citez:
„ART.7.(1) Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul la distanţã, în termen de 10 zile lucrãtoare, fãrã penalitãţi şi fãrã invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cãdea în sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor. Termenul de 10 zile prevãzut pentru exercitarea acestui drept începe sã curgã:
a) pentru produse, de la data primirii lor de cãtre consumator, dacã au fost îndeplinite prevederile art. 4;
b) pentru servicii, din ziua încheierii contractului sau dupã încheierea contractului, din ziua în care obligaţiile prevãzute la art. 4 au fost îndeplinite, cu condiţia ca întârzierea sã nu depãşeascã 90 de zile.
(2) În cazul în care comerciantul a omis sã transmitã consumatorului informaţiile prevãzute la art. 4, termenul pentru denunţarea unilateralã a contractului este de 90 de zile şi începe sã curgã:
a) pentru produse, de la data primirii lor de cãtre consumator;
b) pentru servicii, de la data încheierii contractului.
(3) Dacã în perioada celor 90 de zile informaţiile prevãzute la art. 4 sunt furnizate consumatorului, termenul de 10 zile lucrãtoare pentru denunţarea unilateralã a contractului începe sã curgã din acel moment."

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Se poate returna la Emag (in stare perfecta) si in maxim 30 de zile vei primi banii inapoi, asta in cazul in care nu vrei sa iei altceva+diferenta din partea ta de la ei.

O zi buna.

| kidDiana a răspuns:

Da, se poate dar in termen de 10 zile lucratoare.

| maidanez000 a răspuns:

Pe eMAG scrie ca in maxim 30 de zile poti returna, si da iti primesti bani napoi sau poti cumpara un produs de aceias valuare.

Răspuns utilizator avertizat
| maidanez000 a răspuns (pentru alexRE):

Pai ii suni si le spui ca vrei sal returnezi