| Nikolassss a întrebat:

Am cumparat un pc de la altex la 35 mil, ieri in cate zile il pot returna inapoi? Imi primesc tot banii inapoi daca il returnez?

Răspuns Câştigător
| MariuSSer a răspuns:

Conform legislatiei in vigoare, respectiv O.G. 130/2000 cu modificari si completari ulterioare, renuntarea la cumparare este aplicabila doar clientilor persoane fizice.

Astfel, potrivit prevederilor art.7 alin.1) din OG 130/2000, consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului.

Daca produsul achizitionat nu corespunde asteptarilor tale, poti denunta unilateral contractul in termenul mai sus mentionat si returna produsul(e), iar noi iti oferim 3 optiuni:

a) iti returnam suma de bani;

b) iti inlocuim produsul cu un alt produs identic;

c) poti folosi banii proveniti din stornarea produsului, pentru achitarea altui produs.
http://www.altex.ro/renuntarea-la-cumparare/

5 răspunsuri:
| Aaaaaaaaandrei a răspuns:

Pai... fiecare magazin are un interval in care poti returna produsul( mai bine du-te si intreaba la altex) dar, trebuie sa ai un motiv serios( nu gen: e naspa) si produsul sa nu fie deteriorat, avariat etc si da primesti bani inapoi

| vasy2002 a răspuns:

De obicei se returneaza in 24-42 H
du-te la ei si ii intreaba mai bine
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| vasy2002 a răspuns (pentru Nikolassss):

Sora mea are un smartphone tot de la altex si se tot bloca
a fost dupa vreo saptamana la ei si a spus ca se putea returna in 42 H si de asta spuneam
cel mai bine du-te si intrabai pe ei

| Al3xSiAtAt a răspuns:

Nu neaparat doar 24-42 de ore.Il va returna doar daca nu depasesti termenul limita si daca ai bonul.