| Xenoverse a întrebat:

Saptamana asta vreau sa instalez windows 10 dar nu stiu care versiune e mai buna pentru muzica, filme si jocuri, astept recomandarile voastre.

Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Daca ai mai mult de 4 gb ram instaleaza versiunea pe 64bit (x64), daca ai mai putin instaleaza pe cea pe 32bit (x86). Ca versiune in sine evita 10S. In afara de criteriile astea doua e absolut irelevant pentru tine ce versiune alegi.

| Vickyy a răspuns:

Pentru utilizări basic(cele descrise de tine), poți instala lejer 10 Home. Înainte de toate, verifică mai întâi configurația calculatorului. Ca să îți funcționeze totuși la un nivel de bun simț, trebuie să ai 4GB RAM, o placă video, fie ea și de la Intel cam de 1GB, iar procesorul să fie de la 1, 9 GHz în sus. De asemenea, verifică arhitectura, dacă este pe 32bit sau 64bit.

| ywar a răspuns:

Daca ai un laptop care avea win 7 cu licenta pe el (OEM), atunci iti poti face upgrade la win 10 - gratuit. Vezi pe site-ul Microsoft, eu asa stiu ca era. In orice caz in viitorul nu foarte indepartat vor limita foarte mult licentele pe naspa. In prima faza se face control strict la societati, iar pentru utilizatorii basic/home numeste-i cum vrei vor avea grija sa insereze tot felul de programele care sa trimita report catre serverul lor. Am stat de vorba cu cineva foarte in tema si se pare ca va trebui sa platim pentru licentele windows pe care le avem pe statiile de lucru de acasa. Asta va fi destul de curand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ywar):

Ce bine de mine ca am licente permanente cate vreau de la facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 10 LTSC

| InvatamProgramare a răspuns:

Windows 10 Home