| alooooooooooo1111 a întrebat:

Salut, saptamana viitoare doresc sa achizitionez aceste ventilatoare impreuna cu acest cooler
Ce parere aveti? Vreau niste sfaturi in legatura cu ce am ales, daca sunt bune, daca trebuie sa aleg altceva sau mai stiu eu ce. O zi buna.
http://www.pcgarage....ishlist/704893/

Aceasta e configuratia mea :

Proc :AMD Athlon II X3 450 3.20 GHz
Mobo: MSI GF615M-P33 V2 (MS-7597)
Ram: 2GB Nanya 1333 MHz
HDD :Western Digital 500 GB Caviar Blue SATA 3 Gb/s 7200 RPM 16 MB
Placa Video:Sapphire Radeon HD7750 2GB DDR3 128-bit
Sursa: Sirtec-High Power Element PLUS 400W
Carcasa: Delux MT375
Monitor: LG W1946 - Monitor LCD 18.5", Wide Negru
asta este temperatura in idle in gta 4 mi-a ajuns la 67 de grade plus turatiile 4500 care facea o galagie mare
http://i.imgur.com/chHFmy5.jpg

daca ma uit pe youtube procesorul ajunge la 48-50 grade si turatiile 4200-4500 deci e incredibil de prost acest coler...

uite am facut o poza chiar acum cand pc-ul este aprins http://i.imgur.com/b26pYUa.jpg locul unde tin carcasa are doar 8 cm pe unde sa intre aer pe lateral si vreo 3 cm deasupra am m-ai facut inca o poza chiar in momentul actual cu temperaturile si am deschise doar 4-5 aplicati ce am jos in bara plus aimp3 (media playerul) http://i.imgur.com/WDmaXFf.jpg
pc-ul este pornit de o ora si 55 de minute

ce ziceti sa o scot de acolo? si sa-i dau capacul lateral jos? se va simti?
un wire management ii va scadea din temperatura?

9 răspunsuri:
| alooooooooooo1111 explică:

Uite wishlist-ul http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/704893/
dar ma gandeam ca pana cumpar aceste ventilatoare+cooler sa dau capacul lateral jos acum NU am niciun ventilator pus pe carcasa doar cel al sursei si al procului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumperi un zalman cnbs 9300-at.
Iti va scadea temperatura la jumatate.
Imi tine un quad core cu placa video integrata fara probleme. costa 60 de lei parca.
Ventilatorul fiind inalt va trage aerul dinspre ram si il va scoate prin spate.
Din motivul asta iti recomand sa cumperi si un ventilator de pus sub sursa care sa scoata aerul pe care il trage zalmanul afara.
Chiar functioneaza.
Ventilatoarele din carcasa nu sunt extrem de utile si mai ales nu ai carcasa facuta pentru asa ceva.

| Gabi05 a răspuns:

Pune din nou un wishlist,ca ala nu e bun.
Wire managerul este obligatoriu daca vrei sa pui ventilatoare,pentru ca firele aruncate prin carcasa nu fac altceva decat sa incurce ventilatoarele.
Scoato de acolo, dar nu ii desface capacul, ca pur si simplu aerul din venturi, va iesi pe lateral.
Ventilatorul de langa cooler sa il pui sa traga aerul ci nu sa bage.

Mai pune odara wishistul.
Si care ar fi bugetul pentru cooler + ventilatoare?
Apropo masoara cati cm trebuie sa aiba coolerul, si carcasa sa vezi daca intra

| Gabi05 a răspuns (pentru Gabi05):

Wire management

| alooooooooooo1111 explică (pentru Gabi05):

Sau sa dau bani mai multi pe ventilatoare sa numai iau cooler si sa iau o pasta termoconductoare buna?
ma gandesc ca s-a dus e de 2-3 ani neschimbata si inainte coolerul stock nu facea fite nu depasea 53 grade in full load si turatiile nu erau mai asta pe timp de vara

| alooooooooooo1111 explică (pentru alooooooooooo1111):

Bugetul este exact cat costa si coolerul +venturile adica 110 ron

| Gabi05 a răspuns (pentru alooooooooooo1111):

Aici e o problema.In carcasa ta nu se gasesc suporturi de ventilatoare.
Ai 2 variante.
1.Fie iei o carcasa + ventilator preinstalat la 110 ron.Si faci wm in aia.
2.Pastrezi carcasa actuala, si cumperi pasta termo artic cooling mx-4 + cooler la 70 ron.

Sau daca ai unde vinde carcasa cu 40 ron+110de la tine.Ar fi excelent
Pana atunci desfa capacul si scoate unitatea de acolo

| alooooooooooo1111 explică (pentru Gabi05):

Am suport de ventilator pe partea laterala pot baga 2 vent de 120 mm
si in spate unu de 92 mm