| DaTsIk a întrebat:

Salut,știe cineva cum pot accesa modul advanced in bios la versiunea asta? Nu reușesc pe YouTube nu mi saa f.15... In caz de mă poate ajuta cineva aș aprecia happy
https://imgur.com/a/GuGQ2jQ

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Cauta pe net eu aveam Ctrl+ALT+P
Si mai avea o interfață secreta la ctrl+alt+enter

| DaTsIk explică (pentru RxTx):

Când dau alea trebuie sa fiu in bios sau înainte să se aprindă?

| RxTx a răspuns:

La Hewlett-Packard
HP
Ei nu au nimic prin bios
Bucura-te ca ai nimicul ala
Lor nu le place sa puna in cipul eprom bios de pe placa de baza multe lucruri le este scarbă de lucrul acesta tocmai prin asta vor ei sa se diferentieze.
LA HP CONTINUAREA BIOSULUI SE AFLĂ PE HDD

Inainte de master boot sector record MBR
Isi fac ei o partitie a lor pe hdd
In acea partitie se afla diferența de bios
De multe ori nu o mai puneam si lasam omul cu bios-ul acesta saracăcios.

Sa iti spun care este procedura
Se iau imaginile diskhetelor
Se scriu acele imagini ima pe 3 dischete
(Sau poate mai nou or di facut si ei cd stick dvd)
Se sterg toate partitiile hdd-ului inainte de a face treaba asta
Cu un program ce se numeste Low Lavel Format
https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

Se booteaza cu dischetele respectovr
Dicheta 1 apoi iti cere disk 2 apoi iti cere disk 3

Iti apare un program de ms-dos cu grafica cam ca de windows 95
Dai acoli next next finish

Si gata acum dupa ce dai reset la laptop

Incarca bios-ul acela de pe hdd

Daca tu bagi cd-ul cu windows 95_pe_OSR2 sau ce windows vrei tu sa instalezi acoli xp 7 vista 10

E posibil sa vezi acolo ca mai e o partite pe hdd de 4MB dar nu o sa te intereseze instalezi exact ca si cand nu ar fi acolo

Daca o stergi sau ii faci ceva iri dispare biosul acela avansat.

| NLS a răspuns:

Care e modelul laptopului?

HP Laptop 15s-fq2556ng cumva?

Aparent acest model nu are nici un mod Advanced.
Doar cele mai scumpe, cu placi de baza cu chipset superior au asa ceva.
Laptopurile entry level, dintre care face si acest model parte, a un BIOS simplu si sarac in functii/setari.