| BigLike a întrebat:

Salut stie cineva cum pot face setari la router ca sa blocheze accesul definitiv la orice site xxx? As vrea sa mentionez ca am intrat in setarile routerului si nu am gasit nimic gen parental control. Am un router technicolor tg588v v2. Stie cineva care e treaba cu open dns? este bun pentru asa ceva?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este imposibil sa blochezi "orice site xxx", fiindca nu-au un cod anume de identificare "xxx".
La un moment, China a vrut sa blocheze site-ul Google, dar blocajul n-a durat nici 24 ore si a fost ocolit big grin

Poti bloca doar accesul la o lista de site-uri, unde o parte al listei primesti de undeva, iar restul adreselor le scrii tu pe lista.

Insa un router "casnic" nu are unde sa memoreze zeci de mii de adrese, cate ar trebui sa fie blocate...

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ar fi bun.

| aXy99 a răspuns:

De-ai stii cate site-uri de genul acesta exista...nu ai avea timp sa le blochezi pe toate (sau sa le descoperi).
Dar, de curiozitate, de ce vrei sa faci asta?

| Vvistula a răspuns:

Routerul iti ofera internet. Trebuie sa blochezi siteurile xxx din motorul de cautare.