| MihaiRasol a întrebat:

Salut! Stie cineva cum pot instala Windows 10 pe un pc care are deja windows 10? Am o problema la el imi zice prepairing automatic repair si ma baga in acel meniu. Nu pot sa fac nicio optiune acolo deoarece imi cere sa ma conectez cu parola la contul de Microsoft, nu mai stiu parola si nu am cum sa o recuperez. Ma puteti ajuta?

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Creează un stick cu kitul de instalare, folosind un alt PC.
Reinstaleaza Windowsul pe curat, formatand HDD-ul.
Si încerci sa creezi un cont local.

| MihaiRasol explică (pentru NLS):

Ms de ajutor

| NLS a răspuns (pentru MihaiRasol):

Daca in timpul instalării întâmpini eventual probleme (nu iti vede partiția, sau iti zice ca nu e stickul bine creat, trebuind sa fie facut GPT in loc de MBR),
Lasa mesaj sau scrie-mi pe privat, sa iti explic ce trebuie făcut.

| MihaiRasol explică (pentru NLS):

Nu bro ultima optiune este sa instalez alt hdd acela este "distrus" in sensul ca numai pot sterge Windows-ul de pe el sad oricum ms de ajutor bro?

| NLS a răspuns (pentru MihaiRasol):

Cum sa nu mai poți șterge Windowsul?
Ai pe ce sa creezi stickul? (un alt laptop/PC cu internet)
Daca vrei, te ajut pas cu pas sa il faci, prin Discord.

Prin Reset this PC nu functioneaza, degeaba încerci.

| MihaiRasol explică (pentru NLS):

Adica ma poti ajuta cu dezinstalarea windows-ului de pe hdd?

| MihaiRasol explică (pentru MihaiRasol):

Am windows-ul instalat pe stick. Folosesc un hard disk de laptop la pc

| NLS a răspuns (pentru MihaiRasol):

Scrie-mi id-ul de discord pe privat.

Nu conteaza ce fel de HDD folosesti, nu influenteaza cu absolut nimic.

Ai unde sa pui Windowsul pe stick?
Nu am de unde sa stiu ce ai facut tu acolo, si ar fi mai bine sa il pui din nou.
Iti arat si cum sa il scrii cu Rufus (e mai "sanatoasa" metoda asta, decat direct pe stick din MediaCreationTool).

| ReddY25 a răspuns:

Găsești tutoriale pe Yt