| paraschivoidaniel a întrebat:

Stie cineva cum pot rula pe doua windows-uri? As vrea sa rulez pe windows 10 si windows 7. Windows 10 il am deja instalat si vreau sa rulez si pe windows 7. Astep raspunsuri!

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Se fac cu un manager de partitii, mai multe partitii: Acum daca ai w10, probabil ai 3 partitii - una mica de 100 - 300 MB ascunsa in explorer, una pe care e windows-ul w10 si probabil inca una cu date. Se instaleaza in w10 un manager de partitii de exemplu http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html, daca sunt date pe partitia D aceea cu date, se restrange, se face logica daca e primara si se mai face o partitie logica pentru w7, in jur de 30 - 100 GB. E mai bine sa fie de la 50 GB in sus.
Acum vor fi 4 partitii: prima partitie primara, mica invizibila de 100 - 300 MB, a II-a cu w10, iar a 3-a si a 4-a sunt partitii logice cu datele si respectiv pentru w7 - ordinea nu conteaza, partitia pentru W7 sa fie goala si intre 30 - 100GB, sa aiba si o eticheta de exemplu W7 ca sa o poti alege la instalare. Acum poti face instalarea lui w7 fie de pe DVD, fie de pe stick de memorie, fie chiar de pe hard disk - (eu am facut inca o partitie logica de 8 GB unde am dezarhivat un iso de instalare windows si din windows-ul care ruleaza se poate porni instalarea noului windows)

Noul windows se instaleaza normal, (Custom - advanced), iar in momentul alegerii locului de instalare se alege partitia logica dinainte pregatita pentru instalarea lui W7.

La pornirea calculatorului apare un meniu din care se poate alege care windows sa porneasca. Meniul se poate edita usor cu http://neosmart.net/EasyBCD/
(se da click mai jos pe Register apoi pe download pentru descarcare)

| DespreHostel a răspuns:

Poti instala tot C:/ linisit ambele sisteme de operare.

| TechHelper a răspuns:

Salut,

Ca sa rulezi pe doua windows-uri
nu trebuie sa dai format la partitia cu Windows 10 Daca mai ai o partitie cu 10 GB (Adica D: ) Baga Windows 7 acolo si gata, si aplicatia Windows Boot Manager iti arata ce Windows vrei sa iei (Ori 10 ori 7)

Bafta!