| Aprodu_George_2000 a întrebat:

Sunt pe cale sa imi fac un PC si nu sunt sigur ce sa imi cumpar. Ce ar trebui sa aleg dintre ryzen5 1600 sau i5 de a 8 sau a 7 generatie. Tin sa mentionez ca o sa imi trebuiasca la editare photo/video si la anumite proiecte, dar pe langa asta o sa.l folosesc si la jocuri video. Nu sunt un gamer inrait sa stau sa ma joc tot felul de jocuri pe calculator. Pe ce ar trebui sa merg Intel-i5 sau AMD-ryzen5? Dupa cate am citit AMD ar fi mai bun la pret ca platforma Intel si la performanta nu e o diferenta foarte mare. Doar in jocuri cu cateva FPS in plus sau in minus.

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Depinde acum de bugetul tau si alegerile tale. Din perspectiva mea, ar trebui sa alegi un Intel pentru ca AMD-ul produce o groaza de caldura iar vara este insuportabil mai ales la editare, insa cu toata caldura esre putin mai bun decat un Intel, alegerea ta.

| flixbuster a răspuns:

Daca vrei editare foto/video, cea mai buna optiune sunt AMD Ryzen 7 sau Intel Core i7.

Nu mai spun de placa video profesionala (NVIDIA Quadro) ca iti spargi bugetul. Oricum, daca vrei (si) gaming nu iti recomand o astfel de placa video.

Vezi articolul acesta, este cam ce vrei tu sa faci: editare foto/video si gaming: http://turbofuture.com/computers/Build-Photo-Editing-PC

| JackR a răspuns:

Intel i5 8600K bate de departe orice AMD Ryzen 5, inclusiv 1600X (are aceleasi performate ca un i7 de generatia 6). Este mai scump cu 60-70 de lei (la EMag, i5=1242,67 lei si Ryzen 1600X=1173, 96 lei). Diferenta de performanta intre cele doua, cand vine vorba de "content creation" (aplicatii multimedia, editare foto, programare etc. - adica ce te intereseaza pe tine) este de 30-35% mai mare, in favoarea Intel i5. Nu cred ca ar trebui sa te gandesti prea mult.

| alexboss2020 a răspuns (pentru JackR):

Acel i5 castiga cu 30-35% in editari care folosesc single core, daca e sa ne gandim la multicore ryzen 5 castiga!

| JackR a răspuns (pentru alexboss2020):

Mai citeste, mai informeaza-te si revin-o cu argumente care sa-ti sustina afirmatia.

| alexboss2020 a răspuns (pentru JackR):

Nu e nevoie 6c/12t ryzen 5 vs i5 6c/6t,si acel i5 nici pe departe nu are cumsa bata cu 30-35%!

| JackR a răspuns (pentru alexboss2020):

Asa crezi tu! Arunca un ochi pe ce spun cei de la Tom's Hardware (care fac teste de componente de vreo 20 de ani.):
http://www.tomshardware.com/......264-7.html
(Este pagina 7, uita-te si pe paginile 8, 9 si 10, plus ultima pagina, cea cu concluzii. Am lasat jocurile deoparte si m-am referit numai la "content creation".)