| mateiok a întrebat:

Salut. Telefonul meu a arata când îl pun la încărcat de la 32% arata ca mai sunt 6 ore pana la încărcarea completă înainte arătând ca mai este o ora pana la încărcarea completă. Cum pot sa rezolv aceasta problema și sa se încarce mai repede

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Problema poate fi cauzata de un cablu deteriorat, incarcatorul in sine care nu mai livreaza curent la amperajul maxim, mufa de incarcare poate defecta sau abia in ultima instanta o baterie defecta. Verifica incarcarea cu alt incarcator si daca ai si alt telefon verifica daca celalalt telefon se incarca rapid cu acelasi incarcator.

Cel mai des de strica cablul si incarcatorul. Apoi mufa, in conditii de utilizare normale (adica daca nu ai abuzat-o, ai tras de ea, ai indoit-o etc).
Sau mergi in service si iti vor spune ei contra cost care e problema. Daca telefonul nu e foarte vechi sunt sanse mici sa fie bateria defecta.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti, trebuie alta baterie s-a dus asta schimba o urgent

Răspuns utilizator avertizat
| ZappyTv69 a răspuns:

Buna!

Mergi la service urgent, ca s-a stricat bateria.

Am avut și eu asa un telefon, nu l-am băut de seamă, și a ajuns ca atunci când are bateria 100% să ajungă la 10% în 2-3 minute.

| Trioda a răspuns:

Of...
Incarcarea mai RAPIDA, inseamna o grabire in scurtarea vietii acumulatorului acestuia!
In general, obtii o incarcare RAPIDA astfel :
1.Incarcatorul trebuie fie de curent mare. minim spre 2 Amperi!
2.Cablul de incarcare,de asemenea,nu trebuie sa fie subtire, cu cat este mai gros, inseamna si curent transferat mai mare!
Ambele duc la o rapida incarcare a telefonului tau!

Aici nu se includ cele cu incarcare wireless, unde doar puterea incarcatorului, mai conteza, adica cel de 2 Amperi.

Si un SFAT gratis!
NICIODATA NU lasa telefonul sa se incarce 100%, sau peste noapte conectat la incarcator.
1.- Primul motiv,este ca poti distruge acumulatorul,prin supra- incarcare,peste noapte,practic daca pui mana pe spatele telefonului si gasesti spatele fierbinte,inseamna ca in curand, vei spune adio acelui telefon, mai ales daca este model nou, enorm de greu de inlocuit acumulatorul, fara riscul de a sparge afisajul ec, motiv pentru care mai nimeni nu mai vrea sa le repare astazi!
2.- Motivul este simplu si diabolic, gandit de producatori, el vrea sa isi vanda marfa, nu sa te tina pe tine 10 ani etc...
Astfel, real....fiecare acumulator, are o viata, un ciclu de incarcari-contorizat si limitat, de ex.la 2000 cicluri etc, inscris in cip-ul care este continut in gestionarea acestuia, in softul memoriei existente pe fiecare acumulator.
Acest CIP, este setat de regula la 2000 de cicluri de incarcare/descarcare etc.
Cu mai nimeni NU lasa telefonul cu zero baterie, se contorizeaza toate incarcarile 100 %..si odata atins acest numar, contorizat prin acei 100% procente incarcare, aceste cicluri, sunt scazute din cei 2000, si tot asa, pe masura lacomiei propietarului, de a avea telefonul mereu full la acumulator!
Astfel vei arunca un telefon vechi de 3 ani, acumulatorul refuzand incarcarea, deoarece ai atins acest prag de cicluri de incarcare/descarcare, cand se considera ca acel acumulator devine inutilizabil etc, conform normelor impuse de fabricant etc.
O incarcare pana in 80-85 % este arhisuficienta, si nu va fi contorizata ca 100%, un truc, care ajuta sa ai telefonul, mai multi ani!

O zi buna!

| Eddieetrix a răspuns:

Da de ținut ține?