| xGamerZ212 a întrebat:

Buna seara TPU, este o problema daca scot telefonul de la incarcat mai devreme de încărcarea completa? (adica 100%?)

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU se intampla nimic.
Tosturi, d e ce nu-l pui la incaracat seara, acnd te duci la culacre?
Il iei dimineata deja incarcat, ca oricum nu-i bine sa dormi cu el in pat sau pe noptiera, pentru ca emana radiatii care iti provoaca cancerul la creier.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e bine sa fie lasat toata noaptea chiar daca el isi opreste incarcarea singur.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Este aparatura de ultima generatie, nu se strica daca-l lasi toata noaptea la incarcat, chiar daca el se incarca in 2 ore, intra in stand by dupa aceea.
Doar nu o sa stam acum noaptea cu ochii pe telefon, sa-l scoatem din priza.

| dannyel86 a răspuns (pentru darrio2007):

Asta incerc si eu sa explic, dar am obosit sa imi racesc gura degeaba. big grin
Telefonul trebuie lasat in priza atat cat ii trebuie, adica pana ajunge la 100%.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se descarca mai repede unele telefoane daca nu le scoti de la incarcat atunci cand trebuie.

| darrio2007 a răspuns:

Nu e nici o problema. Depinde la cate % il scoti.

| Rd79 a răspuns:

Ideal e sa-l scoti de la incarcat cand ajunge la 80% (asta prelungeste considerabil durata bateriei).

| nashu40 a răspuns:

Salut.
Depinde de puterea si tipul bateriei. In mod normal, la bateriile astea noi nu se intampla nimic pe moment, ramane doar la procentul incarcat. Numai in cazul in care repeti astfel de proceduri, adica sa il incarci neregulat, sau sa te joci la el in timp ce incarca, in timp se va scurta durata de viata a bateriei si va tine mai putin incarcarea.
Bafta!