| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Salut.Tocmai am facut rost de o problema tampita :(.
Am descarcat de pe internet ceva numit explorer.exe, din cate am vazut eu programul asta foloseste pentru a face un efect misto la windows 7/8, dar cand colo,cand am dat click pe el am pus setarile ca si in video-ul de pe net,mi s-a blocat ecranul,nu am putut sa fac nimica,i-am dat restart de la buton si cand l-am deschis,s-a deschis normal,dar ecranul era tot negru si nu vedeam decat iconita de la click :(, imi spuneti si mie ce are si cum sa rezolv problema, va rog din suflet.
P.S Asta e site-ul de unde l-am descarcat :( http://www.programecalculator.ro/......windows-8/

11 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

1.la pornire apasa tasta F8 pentru a deschide in modul de siguranta (safe mode), dupa incarcare scrie in bara de cautare cmd/clic dreapta pe el run as administrator, in fereastra deschisa scrie sfc/ scannow apesi enter si astepti ca sistemul sa fie reparat fara sa deschizi ceva in acest timp/restart dupa incheierea procesului/windows se incarca.
2. daca ai dvd-ul de boot, pornesti cu el, il lasi sa se incarce si selectezi optiunea reparare nu instalare.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru Sihastrul):

Nu am Dvd-ul si nici nu a mers.

| Sihastrul a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Mai exista o solutie (asta in cazul in care ai date importante lasate in C si prin formatare le pierzi, altfel mai bine formatezi explorer.exe a fost inlocuit), faci un CD live, stick cu ubuntu, kiwi selectezi ca acesta sa se incarce copiezi explorer.exe potrivit sistemului tau de operare si-l inlocuiesti cu cel existent in folderul windows.
http://youtu.be/4hyNeX0BhS8

| K0sti a răspuns:

Care iconita de la click? Ce windows ai?

| BeHappyOriceArFi explică (pentru K0sti):

Imi apare sagetuta de la click si am windows 7. Apropo am incercat ceva faza cu Ctrl+Shift+ESC ca sa intru la task manager, am dar click pe File, pe New File si am scris explorer.exe, dar cand dau click pe el sad... imi spune"Aplicatia nu se poate deschide corect (0xc0000022). Da click pe Accept pentru al inchide" si cand dau pe Accept nu se inampla nimica sad

| K0sti a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Da tu vezi ceva pe ecranul ala? Intra aici: http://www.craiovacenter.com si vorbim pe chat ca asa e dificil sa ne intelegem. Sa vedem poate pot sa intru cu team viewer-ul sa incercam sa rezolvam.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru K0sti):

Intelege ca nu pot sa vad absolut NIMICA pe ecran,de puteam sa intru pe Team Viewer intram eu de pe laptopul asta pe ala stricat, insa nu pot sa vad nimica pe el, doar sagetuta si atat, in momentul de fata incerc sa descarc de pe internet explorer.exe, poate loi fi sters din greseala.

| K0sti a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Intra in safe mode cu F8 si vezi daca asa poti sa vezi ceva. Daca da, sterge porcaria aia de program. Vezi in add&remove program daca s-a instalat ceva. Daca da, dai uninstall. Ne auzim pe forum daca mai doresti alte informatii.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru K0sti):

Am intrat in Modul sigur dar tot negru apare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Restarteaza pc-ul si imediat dupa ce a pornit, apasa tasta F8, intra in Safe Mode, apoi, daca se deschide Windows, intra in Control Panel - Programs si da-i uninstall la aniexplorer.

| AleXu224 a răspuns:

Huh daca mai ai problema asta eu am raspunsul:
Acel,, explorer.exe" ti-a dezactivat pornirea la explorer.exe cel normal si de asta ai ecranul negru cum ar fi tie iti merge orice doar ca nai procesul pornit...
Bun iti spun eu cum se face e foarte simplu:
1. Apesti CTRL+Shift+Tab si o sa-ti apara o fereastra
2.Dai la procese
3. Apesi pe File de sus acolo si dai pe prima
4.O sa-ti apara o fereastra unde e o caseta in care trebuie sa scrii : explorer.exe
5. Faci acelasi lucru la pornire pana iti porneste singur!
P.s : Daca mai vezi la procese acolo un proces pe nume explorer.exe inchidel si urmeaza pasi 3 si 4!