| Camil6798 a întrebat:

Tocmai am terminat de asamblat primul meu pc. Dupa prima pornire toate componentele păreau să funcționeze ok și am intrat direct in bios, după care am închis pc-ul și am atașat o bandă led conectată la placa de bază. Cand am incercat sa pornesc din nou PC-ul, banda a început să pâlpâie si nu mai primeam nici un semnal video.Acum când pornesc sursa, lumina de la placa de baza se aprinde pentru o fracțiune de secundă dar mai departe nu dă nici un semn de viață.Am eliminat banda led, am incercat sa pornesc PCul in afara carcasei dar degeaba.Va rog să lăsați un răspuns dacă aveți ceva idei.

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salutare, de obicei placile noi de baza si sursele noi au si protectie la scurt circuit si chiar daca ai facut un scurt cu banda aia de led'uri sau ai pus + la - si - la + in mod teoretic nu ar fi trebuit sa se intample nimic si nu s'ar fi ars nimic.
Si banda aia de leduri nu e cine stie ce, efectiv ai un + si legi la un fir de +12v si un - pe care il legi la ground si aia e tot.
Cred ca nu ai ansamblat ceva ok, ideea mea sa verifici este sa scoti toate componentele (stiu, iti ia ceva timp dar asta e ) si sa le pui pe rand si sa vezi daca pleaca (adica daca da curent si semne ca merg).
Adica scoti tot, dupa pui sursa pe placa de baza si faci scurt la pini de pornire sau pui butonul de pornire de la carcasa si vezi daca iti pleaca, vei auzi probabil un sunet de bios niste beep'uri ca nu ai procesor, memorii ram etc. si este ok.
Dupa pui pe rand procesor si ii dai drumul, dupa ram si ii dai drumul etc.
Le iei pe toate de la capat si le reasamblezi, nu e mare scofala si vezi daca merge, ar trebui sa mearga.
Poti lua un multimetru si sa masori sa vezi daca ai tensiune pe fire.
Poti deschide o sursa si fara calculator, trebuie sa bagi o sarma intre 2 pin (fire) cauti pe internet ce cod de culoare si sursa va porni, vezi daca ai tensiune pe cateva nod'uri si cam aia e tot.
Daca nu te pricepi, cauta un electronist sau un prieten care se pricepe cat de cat cu tehnologia, in ziua de azi oricine poate sa faca chestiile astea de baza, eu le faceam pe la 14 ani (acum am 23).
Calculatorul fiind nou sincer eu nu cred ca exista vreo problema, ori ceva nu e ok ca nu ai ansamblat bine ori a intrat intr'un fel de protectie si trebuie sa il reiei de la 0 sau poate chiar ai ars ceva dar nu prea cred, oricum tu stii ce ai facut pe acolo.
P.S: garantia o pierzi daca o arzi din vina ta dar totusi daca constati ca e ceva ars incearca sa le trimiti la garantie si sa spui ca pur si simplu nu mai merge si s'a ars (nu zici ca din vina ta).
Succes!

| Camil6798 explică (pentru Evolution):

Am incercat sa rulez PC ul cu fiecare componenta in parte și tot degeaba. Banda led trebuia conectata la header-ul de 5v iar eu am pus-o la cel de 12. Din păcate s-a dus placa de baza cel mai probabil.

| Evolution a răspuns (pentru Camil6798):

Se poate repara, ti am zis daca esti 100% sigur sa suni la garantie si sa spui ca nu mai functioneaza.

| anonimg a răspuns:

Nu există lumină la placa de bază, ci doar sunet (dacă ai instalat acel mic difuzor).
Ai doar două led-uri la pc: unul care îți arată ca pc-ul este pornit, și altul când îți lucrează hdd/ssd.
Piesele scoase din pc și pornite pe pat, parchet sau birou, nu le recomand pentru că poziția lor poate afecta buna funcționare a sistemului.
În bios nu trebuie umblat decât în cazuri extreme. Eu am umblat doar ca să îmi booteze de pe dvd writer, și atat. În rest merge singur fără modificări în bios. O să mai umblu doar când o să îmi pun Windows pe stick. Că doar nu mi-am luat navă spațială ca să îi trebuiască cine știe ce setări; e o placă de 250 lei.
Mi-e teamă că la tine să nu fie puse greșit pe placa de bază firele de on, off și restart. Verifică manualul plăcii de bază.
Iar pc-ul nu pornește niciodată fără coolerul de la procesor.
Mai verifică și memoria RAM; dacă ai două plăci poate trebuiesc puse într-o anumită ordine pe placă (exemplu: dual). Și aici consulți manualul plăcii de bază. Sau poate că ele nu au fost apăsate puternic.
Dacă ai probleme cu semnalul video, trebuie să verifici cauza. Dacă placa video are nevoie de alimentare separată de la sursă, atunci ai nevoie de o sursă care să-i ofere curent special unei astfel de plăci video. Trebuie să verifici dacă toate componentele au fost fixate bine în sloturile lor, și dacă toate au prinse sistemele de siguranță ca să nu iasă de acolo la manipularea pc-ului.
Orice alte probleme țin de service.

| Evolution a răspuns (pentru anonimg):

Salut, cine te'a pacalit cu bios'ul?
Bios'ul este memoria rom si este foarte importanta sa inveti sa umblii in el. Bios'ul iti arata frecventele, anomaliile, erorile etc.
Bios'ul mai trebuie si upgradat si vei avea si performanta mai ok la calculator. Dar da exista un risc de upgrade ca daca il pui prost nu mai poti face nimic in principiu pentru ca este memoria rom si va trebui sa inlocuiesti cip'ul de pe placa de baza daca se intampla ceva cu el si e o operatiune de electronist sau il rescrii dar iti trebuie un aparat special.
Dar in ziua de azi (de multi ani) bios'ul nu il mai poti pune gresit pentru ca soft'urile verifica versiunea si daca nu ai ales versiunea buna nu te lasa sa il upgradezi sau bios'urile mai noi isi cauta si singure daca ii dai.
Acolo poti vedea toate componentele si daca stii sa te joci cu el poti sa iti mai cresti performantele.
Eu lucrez in domeniul it si nu toate problemele tin de service.
Nu iti trebuie nava spatiala, eu am un pc de prin 1999 (placa de baza) unde ruleaza windows xp si il folosesc pe post de server, daca iti zic ce i'am facut prin bios te sperii big grin (ma mir ca mai merge ca am si ars un procesor cu experimentele mele).
Succes!

| mudokins78 a răspuns (pentru anonimg):

Prin lumina la placa de baza, sa exprimat corect! un led verde sau rosu pe placa de baza. Eu am un Asus si am la fel, un led verde.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ai pus banda aia in scurt circuit si s-a dus placa de baza

incearca sa scoti tot, TOT, in afara de procesor si sa vezi daca incepe sa beep-aie (fara memorie trebuie sa urle in draci)

daca nici asa nu da nici un semn de viata, atunci adioz si n-am cuvinte, placa de baza la service/garantie