| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut, tocmai ce am instalat Forza Horizon 5 si nu mi se deschide. Nu primesc nicio eroare. Se deschide in Task Manager (insa nu afiseaza nimic pe ecran) apoi se incheie activitatea in Task Manager.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu orice program functioneaza pe orice (configuratie de) calculator.
Am intalnit si eu multe cazuri asemanatoare.

| Roger645 a răspuns:

Jocul cere o placa video puternica, peste medie. Ce placa video ai la PC, ca asta e suspectul principal?

Forza Horizon 5 System Requirements (Minimum)
CPU: Intel i5-4460 or AMD Ryzen 3 1200
RAM: 8 GB
VIDEO CARD: NVidia GTX 970 OR AMD RX 470
DEDICATED VIDEO RAM: 4096 MB
PIXEL SHADER: 5.1
VERTEX SHADER: 5.1
OS: Windows 10 version 15063.0 or higher
FREE DISK SPACE: 110 GB

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Roger645):

Am GeForce GTX 1650 / Ryzen 5 4600. Sunt sigur in proportii de 99% ca nu este de vina configuratia PC-ului meu.

| Roger645 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu te mai chinui. GTX 1650 nu suporta Forza Horizon 5. Jocul e foarte pretentios la placa video. Ar trebui sa mearga Forza Horizon 4 ( pe minim). Placa ta e bunicica, consuma putin, dar jocurile cu sarcini 3D foarte mari nu iti vor merge deloc sau vor merge mai sacadat/ 30-40 FPS uri. Esti gamer pasionat sau asa cand si cand?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Roger645):

Nu știu ce sa zic, am luat FH4 Demo Edition de pe Microsoft Store și mergea PERFECT pe High. Ideea e ca dacă nu îl iau cumpărat, ci cracked, am aceleași probleme, nu mi se deschide. Am renunțat la Demo Edition din mai multe motive, nu se salvează, nu ți se deblochează anumite mașini, etc.

| Roger645 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Poti lua de la un amic cu imprumut o placa video gen AMD RX 580 8Gb DDR5-256 / RTX 2060 si ar trebui sa mearga jocul FH5.
GTX 1650 nu suporta FH5. Chiar si puternica RX 580 suporta FH5 pe minmum.
Vezi pozitia 15:
https://www.systemrequirementslab.com/......e-gtx-1650