| Ra1en1 a întrebat:

Tocmai ce am terminat liceul și m-am înscris la o facultate la care intenţionez să fac o întrerupere sau să renunţ.

Doream să mă înscriu la o facultate unde se studiază IT ca să devin programator, însă acolo se studiază matematică. Am avut o medie bună la BAC: 9, 72, dar eu nu am studiat matematica în liceu deloc și îmi este frică că nu voi putea termina facultatea neavând măcar cunoștinţe minime.

Doresc să optez pentru Automatică și Calculatoare și să învăţ retelistica, limbaje de programare etc. Nu doresc sa am tangente cu matematica, însă știu ca e imposibil de altfel.

Cer ajutorul celor care au studiat sau studiază IT și îndrumarea lor și nu numai. As aprecia sfaturi practice. (Dacă studiezi IT si esti dispus să-mi acorzi niste sfaturi în ceea ce priveste aceasta alegere putem vorbi și într-un mediu privat)

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur, te pot ajuta. Poti sa ma intrebi orice legat de asta.

Dar, ca niste prime sfaturi... poti sa intrerupi facultatea ta, sa te lasi de ea si sa mergi la automatica. Daca vrei retelistica, opteaza pentru electroica si telecomunicatii si dupa anul 2(cam asa) o sa alegi ramura de telecomunicatii, unde o sa faci mai multa retelisticia.
In primii ani, indiferent (aproape indiferent) la ce facultate mergi de la poli, o sa faci cam aceleasi materii: algebra, matematici speciale, analiza matematica, fizica, circuite electrice, baze, etc. Dupa incepe axarea strict pe ce specializare este facultatea respectiva. Poti sa lucrezi in programare si daca faci etc si automatica. De greu... este oarecum greu. Dar este si frumos. De trecut, o sa treci. Chiar daca o sa ai si 10 restante in anul 4, o sa treci si de alea pana la urma. Daca inveti.
Iar la angajare, o sa iti fie usor, exista diferite multinationale care o sa traga de tine chiar din timpul facultatii. Acum depinde de tine ce faci. O sa iti recomand sa nu te grabesti cu angajarea si sa incerci sa te distrezi cat mai mult happy pentru ca dupa... nu o sa mai ai asa mult timp.

O zi faina si succes! ^_^

| Ra1en1 explică (pentru DoarBogdan):

Mulţumesc pentru încurajare! Cred că am să fiu autodidact momentan totuși până să mă gândesc serios la facultate...

| Alfred0703 a răspuns:

Altu' de la filo care vrea avioane.

| Ra1en1 explică (pentru Alfred0703):

Aici ai dreptate...

| Valentina8 a răspuns:

Uite eu nu invat in acest domeniu, insa un sfat tot doresc sa ti-l dau. Nu ai cunostinte minime in matematica, dar le poti obtine! Daca iti dai silinta!
Gaseste cere unui prieten daca e, sau online sa inveti matematica in timpul tau liber. Mie imi place matematica, dar de ce imi place? Pentru ca sunt in stare sa rezolv exercitii si probleme. Daca n-as fi in stare nu mi-ar placea.
O data ce incepi sa inveti si iti dai interesul, o sa inceapa sa ti placa si o sa inveti mai repede si mai usor.
Nu fa pasi inapoi din drumul pe care iti doresti sa l urmezi doar pentru ca inca nu stii cum sa pasesti. Invata si vei reusi! Da-ti silinta si vei reusi!

| Ra1en1 explică (pentru Valentina8):

Mulţumesc pentru încurajare și pentru gândurile frumoase, Valentina! O să mă gândesc! Apreciez, spor în toate!

| Valentina8 a răspuns (pentru Ra1en1):

La fel!happy Multa bafta!