| theUnbounded a întrebat:

Acum 1 luna. mi-am achizitionat un computer ( nu nou ) dar nu pornea. (La procesor erau niste pini rupti, socket 775 LGA ).Pe moment nu mi-am dat seama de ce nu merge.SI l`am pus deoparte.Iar acum cateva zile./M`am uitat m`ai bine.De ce nu mergea.Si i-am indreptat pini.Acum porneste.Dar nu trece de boot. Unde apare eroarea : System Boot Filed.
Sistem halted.
Error chipset sink not detected
Ajutati`ma va rog. sad! Dau funda cu cea m`ai mare placere. big grin.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are o problema cu HDD-ul din cate imi dau seama. Acolo trebuie sa fie eroarea.

| cristimihailov a răspuns (pentru Salontanul):

Poate ar trebui sa te uiti la intreg mesajul de eroare happy

| theUnbounded explică (pentru Salontanul):

Sincer.6 HDD-URI Am incercat. + 2 CD-WRITERE. Ca sa le schimb windows`u!

| K0sti a răspuns:

Procesoarele pe 775 nu au pini! Asa ca nu aveai cum sa-i rupi! Unde vezi tu pini? http://www.pluspc.ro/images/procesor_lga_775_second_hand.jpg

| cristimihailov a răspuns:

Incearca asta:

http://www.fixya.com/support/t613395-alert_chipset_heat_sink_not_detected

si mai uita-te si la asta:

http://en.community.dell.com/......50218.aspx

Dar din ce se pare, diagnosticul e terminal.

| TheSoldier a răspuns:

Pai, procesorul e inima calculatorului. Daca tu ai avea niste artere rupte si ti le-as lipi cu super glue, ar mai fi inima ta ca inainte? Cumpara-ti un nou procesor.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns:

Scoate hdd si vezi daca merge

| CeFaciGagicutza a răspuns:

Ai niste artere rupte, mergi la un service sa vezi daca ti le poate lipi dar mai bine iti cumperi un procesor nou sa nu ai probleme mai incolo (tot atati bani o sa bagi nu te gandi la bani).