| Axelx a întrebat:

Acum câteva luni am achiziționat un sistem audio 5.1 și venise fără cablul audio, m-am dus înapoi și mi-au dat unul din altă cutie dar este „stereo" să zic așa. Se aude același sunet în toate boxele fără să facă diferența adevărată de 5.1. Aș avea nevoie de niște cabluri 5.1 adevărate. Știe cineva de unde aș putea face rost de cabluri 5.1 în toată firea? *Știu că îmi trebuie pentru centrală/subwoofer, side și parcă rear speakers cabluri diferite dar nu știu unde aș putea găsi aceste cabluri. Sunt din Oradea dar sunt dispus să le cumpăr și online* Mulțumesc anticipat. O zi faină happy

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Intrare: AUX - 2x RCA (L+R); pentru stereo

5.1 - 6x RCA (FL+FR+CEN+SUB+RL+RR);

iesire: 5x RCA (FL+FR+CEN+RL+RR)

iti trebuie 3 cabluri. la un capat jack de 3, 5. jack cu 3 pini, ca la casti. si la celalalt trebuie sa ai doua mufe RCA. care intra la unitatea centrala de la sistem. exemplu FR + FL

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Diferenta adevarata nu o face cablul. Exista un procesor care decodeaza semnalele si daca nu au fost codificate 5.1 nu are ce sa faca.In general unele DVD-uri au inscriptionate pe ele audio 5.1 si poti sa auzi semnale diferite stanga dreapta fata spate si sub.
Exista si sisteme de mii de Euro dar la putere ramane tot simplitatea sistemului stereo.

| octav005 a răspuns:

Pai ce model de sistem ai?
acel sistem 5.1 este cu tot cu dvd player? s-au doar sistemul de 5.1?

pe spate cate intrari ai la sistem?
daca vrei sa il conectezi la un PC. ai nevoie de trei cabluri stereo cu jack 3, 5. Dar si pc trebuie sa aiba placa de sunet 5.1.
biennteles ca daca melodia este in format stereo. se vor auzi doar doua boxe frontale si subwooferul.
doar la filme vei auzi diferenta, pe toate cele 6 canale. si filmul trebuie sa aiba format audio DTS, Dolby digital, adica 5.1

| Axelx explică (pentru octav005):

Dada, știu. Am un AKAI SS031A-6208. Am placă de sunet cu configurație și pe 7.1 dacă e cazul, știu că nu pot să ascult un 5.1 pe internet din cauza formatului, doar pe domeniul audio sunt mai începător. Am intrările de la sateliți, cele 5 intrări Frontal Left, Frontal Right, Central, Side Left, Side Right și și pentru cablurile jack am tot Central, Frontal Right și Left, Side right și left. Doar acele cabluri mă interesează de unde pot face rost, pentru că în spate am intrările stereo pe care le am acum și sub ele sunt cele 5 intrări de care am vorbit.

| Axelx explică (pentru octav005):

Pot să cumpăr orice cablu jack -rca și să le conectez după rca-ul la sistem și jack-ul la calculator? Nu contează culoarea, sau nu există ceva tip de cablu specific pentru rear speakers/frontal/ centre&sub? Aia era nedumerirea mea.Pot să cumpăr absolut orice jack de 3.5 cu rca și o să meargă dacă le conectez după, nu merg cablurile după ceva categorii gen cablul pentru rear speakers e doar pentru rear speakers? Eu cam așa credeam

| octav005 a răspuns (pentru Axelx):

Exact, poti sa cumperi absolut orice fel de jack 3, 5 cu doua capete RCA.
dar trebuie sa stii cum le conectezi la mufele de la placa audio de la pc.
stiu ca boxele fata se conecteaza la mufa verde de la pc./ centru si subwoowerul la cea neagra. si boxele spate la mufa portocalie de la pc.
poate depinde si ce placa de sunet ai la pc

| Axelx explică (pentru octav005):

Dada, astea le știu. De aceea credeam că ai nevoie și de culorile respective deci ceva cabluri mai speciale să se potrivească cu culoarea, cum am mai găsit și pe internet. Dar dacă orice jac 3.5 cu 2x RCA face treaba, atunci asta se poate rezolva ușor. Mersi mult happy

| octav005 a răspuns (pentru Axelx):

Intrare: AUX - 2x RCA (L+R); pentru stereo

5.1 - 6x RCA (FL+FR+CEN+SUB+RL+RR);

iesire: 5x RCA (FL+FR+CEN+RL+RR)

iti trebuie 3 cabluri. la un capat jack de 3, 5. jack cu 3 pini, ca la casti. si la celalalt trebuie sa ai doua mufe RCA. care intra la unitatea centrala de la sistem. exemplu FR + FL