| RaulRaul99 a întrebat:

Acum catva timp am achizitionat un GPS Mio Moov 500. L-am folosit catva timp si am vazut ca bateria interna a inceput sa se descarce tot mai repede.Ma-m gandit sa ii pun o baterie externa.Am gasit intr-un magazin o baterie externa de 5V si 2500 mAh, dupa indicatii bateria se poate atasa la ipod-uri, telefoane mobile aparate foto; GPS-ul are din fabrica o baterie de 3.7V si 750mAh.Acum intrebarea este: Ar putea sa se intample ceva cu GPS-ul daca pun bateria aceea de 5V? Mersi anticipat astept sa dau Funda?

Răspuns Câştigător
| credy99 a răspuns:

Pai ai 2 optiuni:
(avand in vedere ca gps-ul este proiectat sa stea in masina oarecum)
1- sa inlocuiesti bateria originala cu una gsm care au un standard 3, 7v si intre 700 -1500 mah si va fi ca nou aparatul(samsungurile de 1000 sunt f bune si subtiri)
2- problema e comuna gps-urilor si pentru utilizare cotidiana se recomanda adaptorul de masina si sa stea mereu in priza

Daca insisti sa folosesti bateria exerna tot ce trebuie sa faci este sa faci rost de o mufa asemanatoare cu cea de la adaptorul de masina de la un mag de electronica si sa il legi la bornele bateriei!
De intamplat nu se va intampla nimic deoarece adaptoarele de masina au de regula 5V. Pentru siguranta ta verifica adaptorul tau daca are indicat voltajul!
Parerea mea este ca o sa functioneze cu exceptia cazului daca pui polaritatea invers atunci o sa observi ce inseamna 2500 mah si o sa iasa fum!

1 răspuns:
| CataC a răspuns:

Salut
s-ar putea, chiar e proabil, sa se arda.
e facut sa functioneze la o anmita tensiune, nu-i pui 140% tensiunea respectiva.
daca un amperaj mai puternic in principiu nu afecteaza, tensiunea va arde componentele.
Bafta