| aNak1n_1562 a întrebat:

acum o zi am primit o placa de 512 mb ram (ddr1) de la un prieten...mentionez mai aveam una in pc-ul meu
am pus-o si mi-am zis sa instalez windows vista(poate merge mai bine cu 1gb pe ramhappy
numai ca la instalare am avut probleme mari cu restarturile si multe altele (erori.)
am scos placuta si mi-am instalat windows xp sp3 (a mers totul bine)
dupa instalarea placii video si a programelor am pus-o din nou...
numai cade atunci pc-ul imi face figuri (da restart singur, nu ma lasa sa instalez drivere, apare bsod etc)

va rog sa ma ajutati ca vreau si eu sa joc cat mai multe jocuri si cu 512 nu prea pot big grin si ce as putea sa fac

nu stiu daca trebuie informatii sistem dar va dau daca imi cereti

4 răspunsuri:
| Vooortex a răspuns:

Pai daca ai doar 1 gb ram, sistemu de operare iti mai consuma din el si nu mai ramai cu cine stie ce. Mai puneti gb de rami mai multi ca sa poti juca jocuri... si vezi care e limita la placa de baza la rami ( adica cati iti accepta).

| specialistul97 a răspuns:

Pai cu 1 gb RAM mie mi-a mers si Windows 7. Inseamna ca e driveru de windows 7 zgariat, sau stricat.happy deci sigur asa e eu nu ma insel
Mdea jocurile noi nu merg acum nici pe 1 gb ram, pe 512 merg jocurile alea din 2000-2006 laughing
nu stiu, incearca cu alt windows Vista sp1 mai binewinking

| Sebishor a răspuns:

Mai bine bagati niste rami, ia-ti o placa video mai buna si bagati xp ori windows 7 ultimate ca sa iti mearga. Funda?

| aNak1n_1562 explică:

Pey si candaveam 512 nu-mi manca? e posibilitatea ca cele 2 placi de ram sa nu se potriveasca?