| DobricaStefan02 a întrebat:

am 4gb ram 1600mhz in pc acum si vreau sa mai cumpar inca 4gb ram 1333mhz.
Daca pun cei 4gb ram 1333mhz langa cei 1600mhz merg? adica 4gb 1333mhz pe aceeasi placa de baza cu 4gb 1600mhz.
Nu imi da crash? Merg sa fac asa?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Merge, dar sistemul va funcționa dezechilibrat adică mult mai lent chiar de are el și 1000 Gb ram, deoarece va funcționa în single channel la 1333mz; modulul de 1600 mz va fi downgradat la 1333mz.Recomand un modul de ram la 1600mz de aceeași latență ca cel de 4 Gb ce îl deții, asta ca să beneficiezi de dual channel și de o performanță reală a sistemului.Nu confunda un pc de generație nouă sau actuală cu un PIII, că nu este happy. Succes

| Aylee a răspuns:

Merge, dar intrebarea mea este de ce ai vrea 8 GB ram? Vrei sa faci hosting cu calculatorul sau? 4GB ram iti sunt de ajuns pentru jocuri, chrome sau alte aplicatii. Presupun ca ai maxim procesor quadcore, indiferent ca upgradezi la 8 gb ram, nu o sa fie absolut nici o diferenta in rulare.

| gelu1970 a răspuns:

Iti vor functiona toti ramii la 1333
nimic nu e sigur. de regula nu exista incompatibilitati. insa daca ramii nu sunt compatibili cu sistemul tau atunci o sa-ti dai seama in primele doua trei zile de folosire.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Vor funcţiona, dar frecvenţa va fi downgradată la 1333mHz, adică ambele memorii vor funcţiona la 1333mHz.

| DobricaStefan02 explică:

Mai....am pe placă de bază 4 channel ddr3 maxim 2133 mhz, și acum am 1600 mhz merge să pun 1333mhz lângă? Se potrivesc? Da, am quad core 4ghz. placă video gtx 660 ți, și nu nu.mi ajung 4 gb ram, 8 gb ram îți trebuie în jocuri